Мастодонти от соца възкръсват в нови квартали СНИМКИ
Процесът на регенерация ще доведе до съживяване на мъртвите градски зони и превръщането им в модерни мултифункционални райони с добра инфраструктура и зеленина, убедени са инвеститорите
Индустриален град като Пловдив е обречен да се развива и разраства. Накъде обаче?
Безспорно лицето на града вече се променя - определени градски зони все по-често губят старата си функционалност и се преустройват за нов живот.
В миналото индустриалните зони са били в центъра на града. Сега новата вълна предприятия логично се насочва към извънградските зони. Напливът от работници, които желаят да се установят в града, пък търсят жилища именно в центъра и близките квартали. Текат разнопосочни процеси.
И докато новите индустриални зони привличат новодомци от близо и далеч, старите промишлени пространства вероятно ще са жокерът, с който по-лесно ще се реши задачата. А тя е: къде са резервите на Пловдив за нови проекти, които да запазят качеството на живот в града?
Архитектите от години търсят нови решения за устойчиво използване на съществуващия сграден фонд и старите зони. Зад тях често застават и жителите на съответните квартали, които искат да живеят в по-добра среда, а не сред руините на бивши соцмастодонти.
И въпреки че идеите за трансформиране на тези промишлени райони в културни центрове, жилищни комплекси или бизнес пространства са обещаващи, успехът на тези проекти зависи от едно по-задълбочено планиране и съгласуване на интересите на различните групи. Само така можем да създадем устойчиви и привлекателни градски пространства, които да отговорят на нуждите както на жителите, така и на бъдещите поколения.
Доказателство в тази посока е международният опит, като законът за адаптивно преизползване в Лос Анджелис и проектът Шпайхер-Щад в Хамбург са отличен пример как изоставени складове могат да се превърнат в културни и жилищни центрове. Цехът Цолферайн в Есен пък демонстрира как бивша електроцентрала може да бъде превърната в музей, офиси и ателиета, създавайки хиляди работни места и привличайки милиони посетители годишно.
Тези процеси навлизат бавно и в Пловдив
Актуализираният Общ устройствен план на Пловдив (ОУП), приет през ноември 2022 г., промени производствени зони в жилищни, или по-точно в "зони със смесено предназначение", което означава, че в тях жилища и индустрия могат да съжителстват без проблем. Съвместяването на двете функции не е някакъв прецедент, според авторите на плана.
Не всяко производство е шумно или пък силно замърсяващо и жилища или офиси в близост до него са напълно допустими. И това съвсем не означава, че когато някой предприемач реши да изгражда жилищен или офис комплекс в промишлена зона, склад или малко производствено предприятие, трябва мигновено да потърсят друг терен и да се преместят. Напротив, процесът на джентрификация (промяна на стари пространства в нови, модерни жилищни терени - б.р) по-скоро ще доведе до
съживяване на мъртвите градски зони
и превръщането им в съвременни пространства с добра инфраструктура и зеленина. Процесът на реновация, който адаптира за нов живот подобни райони от градската структура през притока на по-заможни жители и фирми, е популярна практика в градското планиране. По света тя носи поне няколко актива: икономическата стойност на квартала се увеличава, свързаната инфраструктура се подобрява, а жилищата и бизнесът стават по-скъпи.
„В общинските планове за развитие съществуват редица идеи за промяна предназначението на терени и сгради, загубили традиционните си функции“, казва урбанистът и архитект Белин Моллов, автор на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Пловдив.
Въпреки своята преднина обаче, Общината изглежда изостава в тези процеси. На ход отново са големите инвеститори, които по-бързо усетиха новите тенденции и вече движат промяната в посока трансформация, като търсят най-атрактивните локации в тази посока. Интересни за ново строителство се оказват
старите промишлени терени в район "Северен".
Преди няколко седмици „Галакси Инвестмънт груп" през дружеството си "Сити инвестмънт" закупи терена на бившата фабрика на „Обединена млечна компания" (ОМК) в Пловдив, който е 35.8 дка, 14.3 дка от които застроени с 32 сгради. Фабриката вече не функционира, след като в резултат на сливане производството на ОМК в Пловдив бе закрито и преместено в новоизградения завод на "Тирбул" в Сливен.
Зоната е предимно индустриална - в близост са бившите търговски пространства на „Строителна борса", обекти на „Градския транспорт", терени на „Вакуумната фабрика" и други. Новият терен е в близост до Royal City - също собственост на „Галакси инвестмънт груп". Той е първият мултифункционален комплекс в града с жилища, офиси, търговски помещения и заведения, който от години е емблематичен за промяната в градската среда на Пловдив.
Нещо повече - с обединяването на няколко парцела в един мащабен терен компанията планира да трансформира тази доскоро индустриална зона в изцяло нов проект, ориентиран към нуждите на пловдивчани.
Предприемачът Ангел Куков строи жилищен комплекс в терена на бившия „Тексим“
От няколко години бившият кмет на Пловдив Иван Тотев заедно с партньори застроява терена на някогашната пивоварна "Каменица", която премести завода си в Хасково. Предприемачът Ангел Куков строи жилищен комплекс в терена на бившия „Тексим“ на бул. "Княгиня Мария Луиза" и "Шести септември". Тук навремето се е помещавала старата фабрика на „Кока-Кола" в Пловдив.
Захарна фабрика е апетитна хапка за трима от най-мощните строителни предприемачи под тепетата. Сред тях са собственикът на „Стройколукс“ - Христо Томов, бизнесменът с йордански произход Таха Рахман и Илиан Филипов. Вече в строеж е CRYSTAL TOWERS на „PIMK Build" - футуристичен град с осем 75-метрови кули, който ще се развие върху 65 декара от северния бряг на река Марица. Интересното в проекта е, че CRYSTAL TOWERS прави зелена връзка между два централни булеварда - "България" и "Марица". Партерите и долните етажи на модулите ще бъдат с обществени функции и там ще бъдат разположени ресторанти, клубове, спортни зали, магазини, обслужващи обекти. В един от модулите се планира
музей и бутикова шоколадова фабрика в знак на уважение към историята на захарната индустрия в града.
В терена на бившата Захарна фабрика „PIMK Build” вдига CRYSTAL TOWERS – футуристичен град с осем 75-метрови кули
Още един парцел от близо 40 дка е напът да трансформира стар промишлен терен в жилищен миниквартал. В миналото вероятно двор на Авиоремонтния завод, чиито стари сгради са запазени в съседство, този имот на Асеновградско шосе и бул. „Цар Симеон“ вече е в активите на фирма „Гербера“. Теренът вече се разчиства и подготвя за бъдещо строителство.
Това ще е поредният жилищен комплекс на предприемача, този път в индустриална зона „Тракия". Плановете му са освен жилища, тук да оформи зелен парк, а Общината ще изгради вътрешна дублираща улица към близкото Асеновградско шосе.
Източник: Марица, Снимки дрон: Георги Давчев
Последвайте ни
1 Коментара: