Министърът на околната среда и водите Петър Димитров каза, че тази година приоритет ще са ограничаването на замърсяванията с отпадъци и премахването на нерегламентираните сметища.

Той акцентира върху това и, че РИОСВ вече са започнали да картографират незаконните сметища в страната. Министър Димитров се гмурна и във водите на Варненския залив край нос Галата във връзка с акция по почистване на морското дъно.

Димитров съобщи още, че МОСВ вече работи по пилотни проекти в някои области в страната за ликвидирането на тези сметища. Той даде за пример област Монтана, където повечето сметища са изчистени и запръстени, и добави:

"Ефективна мярка срещу повторно замърсяване на терените е поставянето на камери, които да следят за нарушители“.

Министър Димитров участва в акцията по почистване заедно с водолази от Института по океанология към БАН и водолазен клуб от Варна.

"Избрахме района на плажа на Аспарухово, защото той е третият по замърсеност в Българя и трябва да вземем мерки по опазването на дюните, които се намират зад плажа. Заливът е много характерен с останалите в морето стари мрежи – т.нар. "мъртви мрежи“, които са проблем за морските обитатели, корабоплаването и водолазите“, каза министърът на околната среда, цитиран от "Варна24".

И припомни, че за пореден път МОСВ е основен партньор на кампанията на бТВ "Да изчистим България заедно“.

"Отчитаме по-голям интерес тази година, защото към Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ, което подпомага инициатива, от цялата страна бяха заявени двойно повече  материали“, каза Петър Димитров.

Служители на МОСВ, ИАОС, НИМХ, РИОСВ – София и ПУДООС почистиха Ловния парк в София. Районът на парка беше замърсен предимно с битови отпадъци. Във Варна РИОСВ и Басейнова дирекция "Черноморски район“ почистваха района на Аспаруховия плаж.

В Национален парк "Пирин“ служителите на дирекцията почистваха най-посещаваните места в планината – в парковите участъци Вихрен, Каменица, Синаница, но най-много доброволци се събраха край хижа Безбог.

Ето и още някои от местата, където бяха служители на регионалните структури на министерството:

  • РИОСВ – Велико Търново почиства в района на яз. Йовковци,
  • РИОСВ – Шумен – на Шуменското плато,
  • РИОСВ – Благоевград и Басейнова дирекция – Благоевград организираха акция по коритото на река Габровска,
  • РИОСВ – Пазарджик почиства край яз. Батак,
  • РИОСВ - Плевен участва в инициативата около язовир Тотлебенов вал в парк Кайлъка,
  • РИОСВ – Бургас – в парк Минерални бани в квартал Ветрен,
  • РИОСВ – Пловдив, Басейнова дирекция – Пловдив и Регионалната лаборатория към ИАОС в града почистваха коритото на река Марица между моста на панаира и моста на Адата.