С поправките в Закона за здравето се дава опция да жалим наложена ни карантина на две инстанции по реда на Административно-процесуалния кодекс (АПК). Това става ясно от внесените от Министерския съвет нови текстове, с които ще се отмени извънредното положение на 13 май, пише "Труд".

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева вече свика извънредно заседание на парламента на 8 май 2020 г. от 11.00 часа, а ден по-рано, на правна комисия депутатите ще гласуват промените.

“Имахме много задълбочен дебат в две фази, уважихме становищата на вицепремиерите Екатерина Захариева и Томислав Дончев да нямаме отклонения от двуинстанционното обжалване на тези актове, за да нямаме спор по отношение на пълноценността и изчерпателността на правото на защита на засегнатите лица”, заяви правосъдният министър Данаил Кирилов.

На въпрос дали така няма да се затрупа с дела Върховния административен съд (ВАС), Кирилов заяви: “Това означава двойно, допълнително натоварване на ВАС, да се произнася по актове, по които вероятно вече изпълнението би било приключило и правният интерес от това обжалване би бил отпаднал”. Важен детайл е, че обжалването на карантината не спира изпълнението на заповедта за нея, а в изолация можем да бъдем поставени от лекуващ лекар или директор на болница.

Самоосигуряващите се лица ще имат месечна компенсация от 290 лева. Това става ясно от параграф 21 на Закона за здравето в преходните и заключителни разпоредби.

В текста на предложението се казва:“За срок до два месеца след отмяната на извънредното положение Агенцията по заетостта превежда компенсация в размер 290,00 лв. за определени категории лица, подлежащи на осигуряване по реда на Кодекса за социално осигуряване, съгласно критерии и условия, определени с акт на Министерския съвет.

Средствата се превеждат по банков път на съответния осигурител/самоосигуряващо се лице. Средствата са за сметка на средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове”.