Хората с български произход, но с чужд паспорт, които са влезли в бакалавърска програма на университет у нас, ще бъдат признати и за придобили магистърска степен. Това ще стане благодарение на обсъжданата от просветното министерство възможност магистратурата да се разглежда като втора степен на висшето образование, пише "Монитор".

Новият статут ще бъде предложен в подготвените промени в постановлението за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.

След тази промяна без проблем ще могат да продължат висшето си образование в България българите-чужди граждани, придобили право на постоянно пребиваване в нашата страна.

МОН работи по изменения в нормативната база от 15 юли. Предложенията трябва да са готови до края на ноември Очаква се новата процедура за кандидатстване на българите от чужбина във висши училища в България да влезе в сила от 2022 г.

През тази година приемът на чужди граждани с български произход се осъществява според действащото правителствено постановление от 1993 г. С промените през 2016 г. в него ясно е записано, че по този ред могат да кандидатстват само българи, които пребивават трайно или постоянно в друга държава. Това изключва възможността от облекченията, предвидени в документа, да се възползват чуждите граждани със статут на постоянно пребиваващи в България.

Затова и през тази година кандидатите за висше образование с български произход и с право на постоянно пребиваване могат да избират между две възможности. Първата е да кандидатстват като всички останали български граждани, а втората - да се откажат временно от постоянния си статут, да кандидатстват и ако бъдат приети, отново да поискат право на постоянно пребиваване.

През 2021 г. българите от чужбина за първи път кандидатстваха в български висши училища чрез електронна система. Онлайн платформата беше отваряна допълнително няколко пъти, за да се даде възможност на закъснели желаещи да прикачат документи и да бъдат допуснати до кандидатстване. На всяка стъпка от кампанията на кандидат-студентите са изпращани подробни указания и уведомления относно техния статус, като при констатирани несъответствия или липса на документи те са получавали допълнителен срок да ги набавят.  

Кандидат-студентите можеха да правят пробни тестове онлайн, така че да бъдат максимално подготвени при провеждането на същинските изпити.