Проектът на решение на декларацията на ПП-ДБ за антикорупционно мнозинство и отлагане на втория мандат с 3 месеца е чернова и трябва да има възможност за редактиране, допълване и евентуално за изключване. Това заяви преподавателят по Конституционно право доц. Наталия Киселова пред News.bg.

Тя обясни, че парламентарната форма на управление по Конституция изисква да има, образно казано, сливане между мнозинство в парламента и правителството.

Това, което предлага групата на ПП-ДБ, е да бъде оставено Народното събрание да работи, но всъщност Народното събрание и неговата законодателна дейност е функция от мнозинството на правителството. Усилията трябва да бъдат комбинирани - да търсят мнозинство за подкрепа за правителство с тип законодателна програма.

Всичко друго ще означава необосновано удължаване живота на служебния кабинет и постоянно ще има усилия от парламентарните групи всяка да блесне. А като няма спойка между парламентарните групи, не трябва да се избързва. Да не бъде само политическа декларация предложението на ПП-ДБ, а антикорупционно правителство, коментира доц. Киселова.

Тя изтъкна, че ПП-ДБ са напът да постигнат нова грешка, освен предишната си по време на управлението на сглобката - не правят усилия да договорят или да дадат възможност на тези, от които искат подкрепа, те също да внесат някакъв частичен дневен ред.

Както в политиката, така и в живота - всеки подкрепя или се съгласява на определени дейности само ако вижда своята полза и съучастие, отбеляза доц. Наталия Киселова.

Тя запита дали е правилно в този план да бъдат включени антикорупционната комисия и омбудсманът, а пък да не бъдат включени други държавни органи. Някои от парламентарните групи могат да поискат и други органи да бъдат включени. Така че, за да получат подкрепа и тя да е ясна, а не да е плаваща, "декларацията" на ПП-ДБ трябва да бъде отворена като възможност за допълване и редактиране, посъветва още доц. Киселова.

Тя не изключва и в ПП-ДБ да има форма на разделяне, както се случи в парламентарната група на ДПС - във всяка група и партия има две крила. Едното крило е за усилия за самостоятелно управление, а другото крило - за форма на сътрудничество с други партии - Демократи за силна България на Атанас Атанасов поиска техническо правителство с третия мандат.

Наталия Киселова бе категорична, че по-реалистичният вариант е ПП-ДБ да търсят мнозинство до 121 народни представители чрез Закона за съдебната власт, избора на омбудсман, промени в Закона за специални разузнавателни средства и НПК.

Ако сега, в рамките на останалите парламентарни групи и до петък, заявят каква им е позицията, следващата седмица ще стане ясно дали ще се реализира вторият мандат за съставяне на правителство или не, уточни също доц. Киселова.

Във връзка с очакваното решение на Конституционния съд за промените в Конституцията, доц. Наталия Киселова обясни, че решението на КС дори да има нищожност поради некомпетентен орган да прави промени в Конституцията или поради неспазена процедура, решението ще бъде занапред.

Самият закон за Конституционния съд казва, че когато има нищожност поради компетентен орган евентуално ще се налага да се преуреждат отношенията. Тъй като самата Конституция казва, че решенията действат занапред, то ще има до 15 дни обнародване на решението и 3 дни след обнародване и влизане в сила на решението на Конституционния съд.

Най-дългият срок ще е 18 дни и ако има възможност за обявена противоконституционност да се предприемат действия, за да бъде валидно решението на КС, ако все пак има служебно правителство.

Няма да стане на мига и ще има време да се уреди статуса на правителството, обясни доц. Наталия Киселова конституционните процедури.