Какво можете да направите, ако съседите ви прилагат шумов терор, обяснява пред "Флагман" бургаският адвокат Момчил Момчилов, който е специалист по гражданско-административни казуси.

Ето какво какви са неговите съвети:

Всяка РЗИ от всички 28 области е компетентният орган, който измерва нивата на шума, за да се установи дали превишават, или са в нормите.

Няма голям областен град, в който фоновият шум да не е над нормата, тъй като през деня трябва да е до 55 децибела, а нощем трябва да падат до 45 децибела, за да може да се почива ефективно. Те си имат станции за мониторинг и си ги изследват. Това е по Закона за шума в околната среда, има наредба за хигиенни норми за шума в урбанизирани територии, допълнително има и наредби за нивата на шума, когато става дума за авиационна дейност, както в Бургас имаме прелитащи самолети, има наредби за шума в промишлеността, както и за шума в обществени сгради и т. н.

Всяка община в Наредбата за опазване на обществения ред изрично забранява създаването на шум и дискомфорт, причинен от граждани от празненства, шумни увеселения дори в частни имоти. Има часово ограничение и всеки човек знае, че между 14 – 16 часа през деня и след 22 часа не е редно да се създава безпокойство за съседите. Всеки гражданин винаги може да позвъни на дежурния в Общината, който е там денонощно, и да подаде оплакване, когато става дума за такъв шум в часовете, в които е забранено.

*5656 е директният телефон за връзка с дежурния в Община Бургас. Пробвал съм го, реагират веднага от общинска полиция. От Дирекция „УКОРС“ вземат незабавни мерки и преустановяват такива случаи.

Ако съседите ни не се съобразяват и ни тормозят с музика, при всички положения една забележка чисто по човешки може да свърши работа и да бъде преустановен шумът. Когато говорим, че това се случва системно – повече от два-три пъти, това означава, че човекът, към когото се отправя забележката, не се счита за отговорен.

Не е необходимо в този случай хората да се саморазправят, а да се обърнат към органите, които са призовани да се грижат за спазване на обществения ред и за спокойствието на хората – било общинска полиция, или МВР, на които това им е работата – да опазват обществения ред.

Какво да направите, ако искате да подадете жалба срещу такъв съсед

В жалбата се описва случаят – на коя дата, какъв точно е казусът. Бих посъветвал всеки човек първо да позвъни на тел. 112 или на директния телефон в Бургас *5656, за да може да бъде регистриран, да бъде посетено мястото от УКОРС, които да напишат доклад, както и полицаите, които са изпратени да регистрират сигнала.

Подава се сигнал и ако е необходимо, РЗИ също може да се включи в такава проверка, тъй като разполагат с апаратура, с която измерват фоновия шум и установяват дали надвишава нормите.

Когато говорим за часовия диапазон след 23 часа в летните месеци и след 22 часа в зимните, не може да става въпрос за надвишаване или не на фоновия шум, ако в съседния апартамент се организира веселба със силна музика. Недопустимо е да се ползва силна музика по начин, който да безпокои съседите и да не могат да спят.

През деня е по-различно, тъй като има часове, в които е допустимо. Макар че в наредбата на Община Бургас е записано, че се забраняват шумни увеселителни празненства дори и в частни имоти. Всеки, който желае, не може просто така да си сложи две мощни тонколони с озвучителна уредба и да си празнува, защото се намира в собствения си имот.

Случаи от практиката

Имал съм казус с едно заведение в Обзор, но в Община Несебър има такъв отдел и екип, те си имат специални норми за шума и изисквания за шумоизолация на заведенията. Ходи се на проверка със съответните инспектори от РЗИ, измерват се нивата на шума и при превишение, въпреки изолацията, която всяко едно такова заведение трябва да има, за да не излиза шумът навън, се съставят актове и собствениците се глобяват, че не отговарят на изискванията. Това се отнася за всяко едно заведение.

Преди години и в Бургас имахме проблеми със заведения в Морската градина, които огласяха няколко квартала. Слава Богу в момента такива оплаквания от бургазлии няма – че се чуват силни музики.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук