България, както и Полша. Румъния, Литва, Латвия, Естония, се отнася към тези страни-членки на НАТО, на въоръжение у които от втората половина на 20 век има оръжия и военната техника руско (съветско) производство. На юлската среща на алианса във Варшава прозвучаха призиви към тези държави да се избавят от съветското военно наследство, съобщава руската агенция News Front. 
И макар призивите да са си призиви, след присъединяването на България през 2004 към НАТО, въоръжените сили на страната живеят на принципа „от всекиго по нещичко“. Затова авиационният пакт на България е съставен от 121 летателни машини, от които 71 са съветско производство. Останалото са „подаръци“ от САЩ, Франция, Италия, Швейцария и Чехия. От 121 самолета двадесет и пет са на земята, двадесет и четири от тях са съветско производство.

Причините не са само във финансовата слабост на България, но и в принудителното спиране на сътрудничеството с Русия, откъдето се доставяха нужните резервни части за българските МиГ, Су, Ту и т. нат. 

Ръководството на НАТО иска от България да намали до нула руско-българските контакти във военно-техническата сфера. Като при това, според замисъла на стратезите в Брюксел, За България Русия трябва да бъде заменена от Полша.

Два месеца след подписването на българско-полското споразумение командващият българските ВВС генерал Румен Радев подаде оставка. Преди година премиерът Бойко Борисов уговори генерала да остане на поста си, обещавайки увеличение на финансирането на ВВС на 80 млн. лева. Но на 1 август тази година Радев подаде втори рапорт за оставка.
В интерес на Брюксел е да държи българските военни в пълна зависимост от натовските доставки. Затова и от България се иска изцяло да скъса партньорски отношения с Русия във военно-техническата сфера. Това е едно от звената в стратегията на НАТО за натиск над Русия в Черноморския регион.