Сова с красива украска зарадва жителите на столичния квартал "Дружба". Любители на птиците не пропуснаха да щракнат няколко снимки на птицата.

Първоначално в дискусията под публикацията на кадрите някои объркаха совата с бухал, уточнява Glasnews.bg.

Запознати обаче веднга разпознаха птицата.

"Това е горска ушата сова", отбеляза Т. Иванов.

Някои може би смятат, че те са рядкост в горска среда, но това не е точно така. В края на мината година цялото ято сови бе забелязано в клоните на дърветата в двора на ДКЦ 24 в жк "Свобода". 

Какво трябва да знаем, ако видим сова?

Според експерти Най-важно е хората да не ги смущават и ако някой реши да им се радва, то това да става тихо, без да вдига много шум и на достатъчно разстояние, за да не ги притеснява. Ако човек не се приближава много до тях, птиците ще останат спокойни и няма да се изплашат.

Ако някой реши да ги наблюдава, най-добре е да го прави с бинокъл. Ако се приближи твърде много, птиците просто ще излетят и ще се преместят, а ако човек ги притеснява системно, птиците ще сменят мястото.

Има доста суеверия, свързани с техния вид. Понякога могат да станат обект на злонамерено посегателство. Важно е да се знае, че совите са много полезни животни, които по никакъв начин не застрашават, каквото и да е. Техните цветове са камуфлажни и често, ако човек не знае, че са там, може изобщо да не им обърне внимание.  По принцип горските ушати сови имат много красиви жълто-оранжеви очи. През есенно-зимният период се групират на места, където не се чувстват заплашени, места, на които обикновено е тихо, птиците се чувстват спокойно и са уединени. Това може да е парк, може да е двор, където не се вдига шум.

Според описанието на вида, публикуван на интернет страницата на Българско дружество за защита на птиците, "Горска ушата сова" (Asio otus) има дължина на тялото между 31 – 37 сантиметра. Размахът на крилата достига 86 – 98 сантиметра. Животното има характерни „уши“, които са по-дълги от тези при блатната сова, тялото е издължено. Оперението е ръждивокафяво със стреловидни петна по гърдите и корема. Лицевият диск е ясно очертан, ирисът е оранжев. Видът се среща в цялата страна, като е по-малобройна или напълно отсъства във високопланинските части и обширни безлесни земеделски райони

Снимки: Цветинка Христова

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук