Медиците отчитат по-малко имунизации срещу опасни инфекциозни заболявания по време на епидемията от COVID-19 в България. За детски паралич, например, данните за страната за миналата година показват, че около 91% са с завършена имунизация, съобщава bTV.

С цел защита на населението срещу полиомиелит или детски паралич е добре ваксинационното покритие да е над 95%. В София през 2020 г. завършена имунизация имат едва 89 на сто от хората. Следващата година покритието спада с още почти 5%, а миналата година нивата стигат до над 95%. 

За пълна защита са необходими още две реимунизации през втората и шестата година от живота на детето. По време на епидемията от COVID-19 в България д-р Даскалова забелязва забавяне на имунизационната програма.

Сред задължителните ваксини е тази срещу детски паралич. При полиомиелита могат да се появят симптоми като повишена температура и втрисане, при усложнение може да се стигне и до парализа.

„Най-уязвимата група са бебетата и малките деца, ваксинацията е най-ефективният начин да спрем разпространението на това заболяване“, каза д-р Деница Даскалова, общопрактикуващ лекар.

Ваксината срещу детски паралич осигурява имунитет през целия живот на човека. За целта трябва да се изпълни цялата ваксинационна схема.

При 5 до 15% от случаите с парализа настъпва фатален край според данните от Европейския портал за ваксиниране. За щастие, у нас в последните над 20 години няма случай на детски паралич.

„За да имаме сигурност и спокойствие, че някое заболяване няма да бъде внесено от друга държава, ние трябва да имаме една стабилност във високото имунизационно покритие, която да е обезпечена в продължение на няколко години – 95 и над 95%“, каза д-р Лили Маринова, д.м. – епидемиолог, зам.-директор на СРЗИ.

Всички неваксинирани могат да бъдат заразени с полиовирус. Това подчертава необходимостта от своевременна имунизация на децата.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук