Новата година започна с нови цени на водата, ръст на минималната заплата, по-скъп газ и по-високи осигурителни прагове за бизнеса. Промените повишават разходите на фирмите. Какви са очакванията на бизнеса? Шок и притеснение сред бизнеса, заради по-високите цени на природния газ и очаквания скок в цената на тока за промишлеността. Според председателя Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите Мариана Кукушева потребителите няма да усетят по-високата себестойност на хляба, но производителите ще отчетат големи загуби, предава Дарик.
"Най-вероятно потребителите няма да усетят бързо покачването на себестойността на хляба. Защото голямата конкуренция, начинът на договаряне, огромният сив сектор всъщност няма да позволят нещата да се случат веднага и пряко. Обаче потребителят ще плати една друга цена, за която обикновено никой не говори - увеличаването на сивия сектор намалява вноските към бюджета. А от намалените вноски започват да страдат социалната, здравната и пенсионната система", обясни Кукушева. 

Въпреки че много фирми работят на газ, На този етап обаче не се предвижда ръст в цените на храните. На това мнение е Пламен Грозданов от Съюз "Произведено в България". 

"Едно увеличение, предвид тежестта която има газта в производството, не би трябвало да се отрази. Спекулации винаги могат да се правят", поясни той.

Към момента бизнеса плаща за ток средно около 70 лева за мегаватчас. От следващия месец обаче цената на електроенергията за бизнеса се увеличава с между 30 и 60%. Заради това работодателите ще бъдат изправени пред два варианта - да съкращават разходи или да качат цените на стоките и услугите.