От днес официално приключва сезона и спасители вече няма да има на охраняемите плажове. 

Водноспасителната дейност у нас е на изключително високо ниво в това число и обучението на самите спасители, смята Николай Димитров, концесионер на плажа "Крайморие" и зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морските плажове.

Според него родните спасители, които са изключително квалифицирани са много търсени от съседни туристически дестинации.

"Родните спасители са почти обучени парамедици. Плаж в Испания, който е  с 1 км дължина се охранява от 6 спасители, а при нас такъв плаж от минимум 15.

Никъде в света няма медицински пункт на самия плаж, който да обезпечава плажуващите безплатно", обясни Димитров пред БНР.

Инциденти на плажа

Той обясни, че повечето инциденти, които са се случили това лято, част от разпратената преди дни статистика от УМБАЛ-Бургас, са след работното време на спасителите.

Според него наредбата за водно спасяване, чието приемане бе отложено за края на годината, е с изключително абсурдни текстове и трябва да остане в сила сега действащата такава. 

Изпращаме един сравнително добър сезон, смята още концесионерът, но за догодина "Летище Бургас" трябва да работи за повече полети, за да обезпечи Южното Черноморие с повече летовници.