Старши спасителят на плаж Крайморие и инструктор по водно спасяване Васил Алексиев разкри какво трябва да предприемем, ако сме в морето и има мъртво вълнение.

То се появява след ветровата вълната, привидно е тихо, но работи отдолу и не може да го разберем, ако не влезем във водата на колене. Тогава пясъкът излиза между краката и се изтегля под нас, а ако влезем по-надълбоко от кръста, ни тегли назад, обясни в ефира на bTV Алексиев.

Правилното при мъртво течение е да плуваме косо на брега, неправилното е перпендикулярно, с което се мъчим и се борим с течението, което ни влачи навътре, добави той.

Алексиев разкри още, че най-опасните места за тези, които са влезли в морето, са неохраняемите плажове и там трябва хората да са внимателни, както и местата със скали и подводни рифове, тъй като не се знае каква е обстановката.

Консеционерът на плажа в Поморие Николай Димитров пък призна, че летовниците все по-често се информират какво е състоянието на морето и по-малко са вече тези, които не се вслушват в съветите на спасителите.

Те са тук, за да си вършат своята работа, и да се грижат за здравето и живота на хората на плажа.

Затова е нужно, когато отидеш на даден плаж, дори да си добър плувец, дори и да си отличен такъв, да отидеш до най-близкия пост и да се информираи от спасителя на дадения плаж, какви са особеностите, има ли мъртво течение и какви опасности евентуално дебнат във водата и крие съответния плаж, и тогава да влезеш, заяви Димитров.