“Сграда на годината - 2016” се намира на пъпа на София - срещу БНТ. Става дума за комплекса “Сан Стефано Плаза”, изместил някогашната бирена фабрика, един от символите на стара София. 

Открита е през 1884 г. от братята Георги и Богдан Прошек. Георги Прошек е роден на 25 декември 1847 г. в Бероун, недалече от Прага. Баща му Иржи - Франтишек Прошек, е майстор в обувния бранш, а майка му Мария Бартакова е дама от висока класа. Сдобиват се с три деца - Мария, Георги и Богдан. 

Георги Прошек, за когото вече сме разказвали по друг повод в “Над 55”, учи в Главното основно училище на родния си град, след което постъпва в Първа чешка реална гимназия в Прага, където остава до 1865 г. Завършва специалността “Землемерно инженерство и строителство” в Чешката политехника в Прага. Знае немски, френски, английски, италиански и руски. 

Като студент се запознава с български младежи, които следват в Прага

Сред приятелите му е Иван Драсов, един от най-близките приятели на Христо Ботев. Младият Петър Ив. Берковски - друг наш революционер, учи любознателния чех на български. През 1869 г. Георги Прошек, вече висшист, тръгва за Цариград. Там постъпва на работа в Централното бюро на компанията на барон Морис фон Хирш - заможен немски индустриалец.

Старата бирена фабрика, доставяла пиво и за Двореца и “Сан Стефано Плаза” - сграда на годината

Като опитен инженер, Георги става асистент по проектирането и трасирането на железопътната линия Одрин - Саранбей. Известно време работи в Пета секция на жп линията. В с. Алмалии - днешно Ябълково, Хасковско, се установява заедно с други чешки и полски инженери. Неофициално тук той създава първия интернационален таен революционен комитет.

Георги Прошек се запознава с Апостола на свободата Васил Левски. 

Доставя оръжие под предлог, че му трябва да охранява железопътната линия, и пренася тайно революционната поща на комитетите

След Освобождението Георги Прошек се установява в София. Той е първият стенограф на Народното събрание. Основател и член е на дружество “Славянска беседа - 1880” в София. През 1878 г. сключва брак с Ана Роубалова, която е завършила музика в Прага. От брака им се раждат четири дъщери и един син - Георги.

Георги Прошек и по-малкият му брат, Богдан, създават през 1884 г. най-модерната за времето пивоварна “Братя Прошекови”. Строежът е сериозно дело. 

Бирената фабрика е и първата електрифицирана сграда в България със собствен генератор 

Братята Прошек основават и първата печатница в София, печатала всички вестници, списанието на Книжовното дружество (сега БАН), Държавен вестник, бланки и формуляри за Двореца, за министерствата и всички държавни учреждения. Собственост на двамата е резиденция “Агрикола” - днешната правителствена резиденция “Лозенец”. 

Лъвов мост

Дължим Лъвов мост на братята Георги и Богдан Прошек и на братовчед им, архитект Вацлав Прошек. Новият грaнитен мост се издига върху Владайската река на мястото на популярния до Освобождението Шарен мост.

През 1900 г., когато светва първата електрическа лампа в София, грейват и изящните електрически фенери на Лъвов мост. Две години по-късно братя Прошек изграждат друго емблематично съоръжение на София - Орлов мост, построен над Перловската река. 

Връх в строителното дело на Георги Прошек е пристанището във Варна 

Поради свлачища то се срутва, а Георги Прошек не може да понесе загубата. Получава инфаркт и умира на 58 години. Предсмъртното му желание е да бъде погребан в полите на Витоша. Днес той почива в семейната гробница, парцел № 16 на Централните софийски католически гробища. Само един месец по-късно си отива от белия свят и по-малкият брат Богдан - едва на 47 години. 

Богдан има 5 дъщери и горещо се моли на Господ да го дари с мъжки наследник. За целта отива със съпругата си до Божи гроб и обещава, че ако чудото се случи, ще построи католическа църква. Не след дълго се ражда Богдан-младши. 

Щастливият татко изпълнява обещанието си и построява католическата църква “Св. Франциск” на ул. “Асен Златаров” в София. 

След смъртта на братя Прошек управлението на предприятието се поема от наследниците им. Потомците на Георги Прошек напускат фирмата през 1907 г. и тогава управлението бива поето от Стефан Пипев, Александър Купов и д-р Урбан. През 1907 г. във фабриката са инсталирани нов двигател с дизел, динамо, хладилници, двойни компресори и инсталация за изкуствен лед. Производството се разраства. За майстори пивовари са наети големи специалисти.

Орлов мост

През 1909 г. Александър Купов умира скоропостижно едва 27-годишен и неговото място се заема от по-стария зет на Богдан Прошек - Стефан Пипев, който проявява големи организаторски способности в пласмента на бирата и успешно се справя с конкуренцията. Бизнесът просперира. От прочутата бирария “Дълбок зимник”, също създадена от братя Прошек, до самата бирена фабрика буретата с бира се търкалят по подземен тунел. А в двора на фабриката има чешма, от която тече пенлива бира

Пивоварната фабрика “Братя Прошек” произвежда светло и черно пиво, пилзенски тип. Тя е удостоена със званието “Придворен доставчик”. Работният персонал във фабриката се движи между 100 и 150 души. 

След 9 септември 1944 г. фабриката на братя Прошек е национализирана. Тя се превръща в Държавна пивоварна фабрика “Витоша”, по-късно става част от комбината “Софийско пиво”. На 1 август 1978 г. старата фабрична сграда, градена с толкова любов от братя Прошек, е затворена. Целият персонал и производство са прехвърлени в нова пивоварна в Горубляне. Легендарната сграда на пъпа на София се превръща в съборетина. 

След 10 ноември 1989 г. потомците на Прошекови - братята Стефан и Богдан Пипеви, започват дела за връщане на имотите. 

Техен адвокат е блестящият юрист Йордан Соколов, председател на Народното събрание

В стария апартамент на семейството в масивна кооперация на улица “Сан Стефано” живее легендарният генерал Славчо Трънски със семейството си. Той и съпругата му са закупили апартамента, но законът е категоричен - трябва да го освободят. Там се настанява да живее музикантът Богдан Пипев - син на оперетната артистка Елена Пипева и съпруга й Стефан Пипев. Богдан е живял дълги години в Германия, бил е женен за германка, от която има син. Атрактивен мъж, който се харесва на дамите и не се свени да ги ухажва.

В София се жени повторно за млада жена, която го дарява с още едно дете. Брат му, тромпетистът Стефан Пипев, остава със съпругата си Ренате в Германия. На пръв поглед изглежда, че всичко си е дошло на мястото и справедливостта е възтържествувала. Богдан Пипев живее нашироко, не се разделя с любимия саксофон. А в бирарията на “Сан Стефано Плаза” устройва приятни купони. Но го дебне тежка болест, безмилостна към всички. Отива си от нея на 21 август 2018 г. “Много ни липсваш!”, пишат във фейсбук профила му много приятелки. Сред съболезнованията не се чете ни ред от брат му Стефан - тромпетист, който също има потомство. 

Дали големите пари не са изправили един срещу друг родните братя? 

Всичко е възможно. Майка им, оперетната артистка Елена Пипева, си отива през 2004 г. на пределна възраст. Дано поне духът на основателите на бирената фабрика е спокоен, след като на мястото й днес отново се лее бира. 

Нели ЖЕКОВА