Запитан дали още смята, че България ще бъде следващият член на еврозоната, както заяви миналата година, финансовият еврокомисар Пиер Московиси даде да се разбере, че не е толкова категоричен. "България е кандидат. Всички страни, с изключение на една (Дания, б.а.) ще влязат. Да видим кога", каза Московиси след края на заседанието на финансовите министри от 19-те страни, използващи еврото.
Преди година София подаде молба да бъде допусната в чакалнята на еврозоната - Валутно-обменният механизъм ERM II, като се ангажира с реформи, за да отговори на всички условия. Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да ги оцени до края на месеца.

Поводът за изказването на Московиси беше подадената днес от Хърватия официална заявка за еврозоната, която поиска да бъде допусната в нейната чакалня. Президентът на Еврогрупата Марио Сентено заяви, че заявеното от Хърватия желание да влезе в чакалнята на еврозоната показва, че "еврото е солидна котва на стабилността и растежа в Европа и това продължава да привлича нови членове".

Паралелно Загреб е поискал да започне процедура на тясно сътрудничество с Европейската централна банка, за да отстрани отставащите проблеми по надзора на банките. Сред ангажиментите, поети от хърватското правителство, са още реформи в борбата с прането на пари, събирането на статистически данни, управлението в публичния сектор и намаляването на финансовата и административната тежест.

"Подобни усилия за реформи за по-стабилен финансов сектор, по-силни институции и публично управление и по-ефективни икономически структури ще допринесат за успешното участие на Хърватия в ERM II", се казва в съобщение на Еврогрупата.

Решението дали Хърватия да подаде официална молба за влизане в чакалнята на еврото ще бъде взето въз основа на оценката на ЕЦБ, която ще отнеме около година. През това време властите трябва да изпълнят обещанията, които са дали в адресираното до финансовите министри от еврозоната, Еврокомисията, ЕЦБ и Дания, които са страни по споразумението ERM II.

Подобно на България, Хърватия ще трябва да влезе едновременно и в Банковия съюз и във фонда за спасение на закъсали банки, като направи вноски в него, решиха министрите от Еврогрупата. Такова условие за първи път беше поставено пред България преди година.

София очаква до края на месеца вести от ЕЦБ за своята молба за влизане в еврото въз основа на оценката за поетите от нея ангажименти за намаляване на лошите кредити, прилагане на европейското законодателство срещу прането на пари, стабилизиране на сектора на застраховането и по-доброто управление на държавните предприятия.