Над 80 са регистрираните случаи за престъпления, свързани с иманярството. Това каза Ангел Папалезов – началник на сектор „Културно-исторически ценности“ към ГД „Национална полиция“, предава "Фокус".

„13 са образуваните досъдебни производства за иманярство от началото на годината. 45 обаче са тези за незаконно държане на археологически обекти, които не са идентифицирани и регистрирани. Колегите от областните дирекции, СДВР и Главна дирекция „Национална полиция“ имат доста добра координация. От началото на годината можем да се похвалим с много добри резултати“, обясни той.

Гл. инспектор Ангел Папалезов каза още, че хората, които се прехранват ежедневно с престъпления, свързани с иманярството, са около 20-30 хиляди. Около 100-150 хиляди души се занимават с иманярски престъпления паралелно с друга работа, добави експертът. 

Ще се помисли за увеличаване на наказанията за престъпления, свързани с културното наследство след обществено обсъждане. Това каза Ангел Папалезов – началник на сектор „Културно-исторически ценности“ към ГД „Национална полиция“.

„Минимални са наказанията, заложени в Наказателния кодекс към момента – до 1 година или парична глоба. По силата на Наказателно-процесуалния кодекс това позволява наказателното преследване да се замени с административна санкция, когато лицето е неосъждано до момента.

По този начин то няма да се води осъждано, а и когато престъплението е толкова леко, възможността да се използват специални техники е минимална и събирането на доказателства става по-трудно“, обясни той.

Гл. инспектор Ангел Папалезов каза още, че е необходимо организиране на обществено обсъждане за това доколко повишаването на наказанието за престъпления, свързани с културното наследство ще подобри работата.