Министърът на околната среда и водите Нено Димов изпълни заръката на премиера Бойко Борисов и отмени заповедта РД-526 от 21 юли 2017 г. , с която въведе забрани за определени дейности в рамките на разпространение на природно местообитание 62СО Понто-сарматски степи от защитена зона „Комплекс Калиакра“, част от европейската мрежа Натура 2000. Заповедта се отменя след разпореждане на премиера Бойко Борисов и с оглед възникналото напрежение сред гражданите в района на общините Каварна, Шабла и Балчик. Това съобщиха от министерството.

Заповедта беше издадена след преговори на министър Димов с Европейската комисия във връзка с осъдително решение на Съда на Европейския съюз срещу България по казуса Калиакра. Целта на преговорите с ЕК беше да се ограничат максимално щетите от недалновидни управленски решения, взети от правителството на Тройната коалиция и министър Джевдет Чакъров. Постигнатото споразумение с ЕК беше, за да не се налагат финансови санкции и милиони загуби за България, включително чрез премахване на съществуващи обекти.

Още с встъпването си в длъжност министър Димов обяви, че ще търси баланс между икономическото развитие и опазването на околната среда в името на повишаване на качеството на живот на гражданите. Възникналото напрежение на Калиакра, показа нарушаване на този баланс. Стана ясно, че макар и намаляващо загубите за България, споразумението с ЕК, ги разпределя по несправедлив начин, като прехвърля основната тежест на тези, които най-малко могат да я понесат. Затова министър Димов е решен да води диалог до намирането на решения, които да защитят гражданите и тяхната частната собственост, която има еднаква тежест независимо дали е голяма или малка.

В тази връзка още утре министър Димов ще се срещне с кметовете на населените места в района на Калиакра, с представители на инициативния комитет „Да спасим Добруджа“ и със засегнатите браншови организации. Целта е да бъде обсъдена ситуацията, възникнала след решението на Съда на Европейския съюз и да се постигне възможно най-правилното решение за всички страни и за държавата, след причинената огромна щета от предишни управления.

Министър Димов ще разговаря с комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела и ще го покани, заедно с неправителствените организации, които са в основата на изготвянето на списъците с териториите по Натура 2000, с представителите на потърпевшите частни собственици, браншови организации и други засегнати страни в района на Калиакра да дискутират различните позиции и да се търсят решения и намиране на възможния баланс.

Междувременно министърът на туризма Николина Ангелкова заяви, че е сигнализирала прокуратурата за нарушения по плажовете „Панорама“, „Кабакум-централен“ и „Обзор-мотела“. 

Във връзка с това има ли нови нарушение по плажовете и какви са констатациите на министерството, Ангелкова заяви: „Става дума за стари нарушения, по които установяваме, че не се прави нищо по отстраняването им.“ 

„Знаете за плажовете „Панорама“ и „Кабакум-централен“. Това лято там се натъкваме на много „иновативни“ нарушения. И двата плажа бяха обявени за неохраняеми, има проведени търгове за отдаване под наем, има вече избрани изпълнители. За плажа „Панорама“ е избран стария изпълнител, но отказва да сключи договор, а същевременно използва плажа. Сигнализирали сме и прокуратурата, община Варна и РЗИ, за да могат да се премахнат обектите, както и „Морска администрация“, защото има нерегламентирано ползване на водни коридори“, обясни Ангелкова. 

По думите й същият случай, само че с малко по-различен нюанс е на „Кабакум-централен“. „Старият наемател не отстъпва владението, независимо от сигналите, които се изпращали до общината и РЗИ, там също сме сигнализирали прокуратурата, защото има извършени незаконосъобразни действия. Съответно трябва да се предприемат мерки. Следим стриктно тези случаи“ добави тя. 

„На плажа в с. Лозенец предстои да прекратим договора по взаимно съгласие с наемателя. Там се установи разминаване на кадастралните карти, предстои ново заснемане. Забранихме изграждане на заведения, предстои да прекратим договора от 1 октомври, защото е заложено, че до 30 септември нямаме право“, подчерта министърът на туризма.
„На плаж „Обзор-мотела“ също имаме ситуация, в която предишни наематели не дават възможност на новоизбраните такива да стъпят пълно в правата си. Сигнализирали сме прокуратурата‘, допълни Ангелкова.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!