Петков се хвали от Гърция, че е сложил край на руския газов монопол
Пускането на интерконектора в експлоатация ще задълбочи енергийната свързаност между двете страни, каза още премиерът в оставка
Нека си припомним, че преди месец отново заедно с премиерът на Гърция Кирякос Мицотакис поставихме началото на тетрминала за втечнен газ в Александропулис.
Това каза премиерът в оставка Кирил Петков по време на церемонията по приключване на строителството на Междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB), провела се на една от газоизмервателните станции на трасето в град Комотини.
Този тип проекти обединяват общата визия да се открие нова връзка, ново геополитическо приятелство, което има реално измерение с интерконектора, каза още премиерът.
Пускането на интерконектора в експлоатация ще задълбочи енергийната свързаност между двете страни. Пускането на азерския газ ще сложи край на руския монопол.
Географската близост на България и Гърция и общата принадлежност към Европейския съюз създава предпоставки за обща инфраструктура и енергийна сигурност. Нашата икономическа свързаност включва 30% от електроенергията от Гърция към България, отбеляза Петков.
Интерконекторът ще трансформира енергийната карта на региона. България постига реална диверсификация, като получи азербайджански газ в следващите няколко седмици, слагайки край на руския енергиен монопол, посочи още Петков.
По думите му в момента цената на азерския газ е еквивалентна на "Газпром", но след отварянето на новата газова връзка ще падне с 30%.
Днес е един много важен момент за Комотини, Гърция и България. Това заяви министър-председателят на Гърция Кирякос Мицотакис в района на гръцкия град Комотини, където участва в церемонията за приключването на строителството на Междусистемната газова връзка Гърция - България (IGB).
На церемонията присъстват освен българският премиер в оставка Кирил Петков, също и министърът на енергетиката в оставка Александър Николов и министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.
Той припомни, че проектът е стартирал през 2009 г., когато двете страни подписаха меморандум за сътрудничество, а парламентите го характеризираха като обект от национално значение.
Приключването му днес, въпреки трудностите, през които преминахме, показва голямото му значение днес. Това е един тласък на общата европейска цел за енергийна диверсификация, отбеляза още Мицотакис.
Последвайте ни
15 Коментара: