Комисията за енергийно и водно регулиране и регулаторният орган за енергия на Гърция приеха проект за съвместно решение за сертифициране на компанията управляваща газовата връзка с южната ни съседка като независим преносен оператор, съобщава bTV.

Решението на националните регулаторни органи е в изпълнение на регулаторните изисквания и осигурява възможност за въвеждане в търговска експлоатация на интерконектора „България-Гърция“,  диверсификация, сигурност на доставките и благоприятни цени за българските потребители, съобщиха от българския енергиен регулатор.

Комисията за енергийно и водното регулиране (КЕВР) прие проект на решение за сертифициране на „Ай Си Джи Би“ АД като независим преносен оператор на преносна система за природен газ – междусистемна газова връзка Гърция – България (IGB). Проектът е приет съвместно с Регулаторния орган за енергия на Гърция (RAE).

Решението на КЕВР и RAE осигурява от регулаторна гледна точка възможността за въвеждане в търговска експлоатация на интерконектора „Гърция-България“ (IGB) след 1 юли 2022 г.

Така страната ни ще може да получава в пълен обем доставките от азерски газ в размер на 1 млрд. куб. м годишно.

Газовата връзка е от стратегическо значение, тъй като ще позволи свързване на газопреносните системи на България и Гърция и ще осигури диверсификация на източниците и маршрутите на газовите доставки за нашата страна и за Югоизточна Европа.

Чрез интерконектора IGB през втората половина на 2022 г. България ще може да получава в пълен обем договорените 1 млрд. куб. м.  природен газ по договора с Азербайджан. Това ще има ключово значение за сигурността на доставките на синьо гориво и за формиране на благоприятни цени за потребителите в България.

Проектният капацитет на българо-гръцкия газов интерконектор позволява пренос на 3 млрд. куб.м. природен газ. Това дава допълнителни възможности България и страните от региона да получат количества от Южния газов коридор и от пазара на втечнен газ посредством строящия се терминал при гр. Александруполис.

Новата газова връзка открива още един маршрут за транспортиране на втечнен LNG газ от САЩ, Алжир, Катар, Египет, Нигерия и други страни. В по-дългосрочна перспектива по интерконектора IGB ще може да бъде транспортиран природен газ от Израел и Кипър, както и допълнителни обеми от Азербайджан и други страни.    

Проектът на съвместно решение ще бъде изпратен на Европейската комисия за становище за съответствие с Европейското законодателство преди двата регулаторни органа да приемат окончателното решение за сертифициране.