Аматьорщината в политиката ни съсипва като нация. Това мнение изрази политологът доц. Антоний Гълъбов в интервю за "Марица". По думите му само Кирил и Асен не усещат тенденцията за траен отлив от ПП, която се вижда с просто око. Ето какво още каза той:

- Доц. Гълъбов, каква кампания ни чака?

- Със сигурност кампанията ще бъде белязана от действията на служебния кабинет. Чрез действията си правителството на Гълъб Донев всъщност прави още по-видимо противопоставянето срещу "Продължаваме промяната", срещу ръководството на БСП и частично срещу определени действия, свързани с "Демократична България". Така че имаме генератор на напрежение в изборната кампания, който допълнително ще засили противопоставянето. Това означава поредната агресивна предизборна кампания с взаимни обвинения за злоупотреби с милиарди. Най-вероятно до диалог с гражданите няма да се стигне.

Ако има печеливша стратегия в тази ситуация, тя е само в кампания, която обективно е в състояние да покаже реалното състояние на страната и да предложи решение.

Големият проблем в тази кампания всъщност е липсата на елементарно съгласие за истинското състояние на страната. Формално като макроикономически показатели продължават да ни повтарят, че всичко е наред. В същото време обаче хората са все по-разтревожени за предстоящата есен и зима. За съжаление, не очаквам политиците да потърсят сериозно диалог с гражданите, да използват кампанията, за да успокоят обществото и да предложат реални действия. ГЕРБ с най-голям шанс за победа на вота, но без опции да управлява

- Все пак ГЕРБ или ПП имат по-големи шансове да са първа сила?

- Най-вероятно ГЕРБ като най-голямата политическа партия в България отново ще бъде първа сила, но това няма да реши въпроса за съставяне на мнозинство. ПП продължават да се самозаблуждават, че имат потенциал да растат, въпреки виждащата се с просто око трайна тенденция на отлив от тях. Същото важи в известен смисъл за "Демократична България", която понесе редица щети от участието си в предишното коалиционно управление.

 Разбира се, БСП ще е големият губещ заради политиката, която води Румен Радев срещу ръководството на партията. Така че идеята, че ПП, ДБ и БСП могат да направят мнозинство в следващия парламент, изглежда все по-малко вероятна.

Може да се каже, че тези избори ще бъдат без реален победител, способен да състави стабилна коалиция и кабинет. Очевидно е, че леви, десни, либерали няма как да формират устойчиво управление, ако не са обединени около ясна управленска програма и приоритети. В момента липсва усилие в тази посока. 

Чуваме от ПП, че се търсят 121 народни представители. Това няма нищо общо с политиката. Политическото действие има смисъл само когато създава по-голяма база за съгласие относно определена политика. Всичко останало е аматьорщина, която вреди все повече.

Кампанията пак ще е с взаимни обвинения между политиците. До диалог с гражданите няма да се стигне.

- Добър ход за ПП и ДБ ли беше решението да се явят поотделно на изборите? Ще им помогне ли за постигане на по-добри резултати?

- Не смятам. Ако се проследи внимателно хода на електоралните нагласи за миналата година, се вижда, че съществена част от избирателите на ДБ подкрепиха ПП през ноември. Тези избиратели едва ли са готови да се върнат към ДБ. Но в същото време не е сигурно дали биха повторили избора си в полза на ПП. Става дума за групи от избиратели, които търсят ново, радикално, бързо решаване на всички проблеми. С други думи, избиратели, които търсят нов проект, а ПП вече не е такъв.

Ерозията в доверието към партиите може да отвори вратичка за суспендиране на конституцията.

- Какъв е шансът ИТН да попадне в следващия парламент?

- Не съм склонен да отпиша ИТН напълно. Зад тази политическа формация стои относително ясно обособено ядро, което е всъщност аудиторията на Шоуто на Слави, хората, които продължават да гледат тази телевизия. Не смятам, че те разочароваха собствените си избиратели. Напротив, избирателите им настояваха за точно такова поведение - нетърпимост към лъжите.

ИТН имат доста ясен разказ за това защо коалицията катастрофира и ще повтарят ключовата дума лицемерие през цялата кампания. Ще обясняват, че всъщност не те са някакъв Троянски кон, а са попаднали на хора, реализирали собствените си интереси, докато са говорели съвсем различни неща. 

Не отписвайте ИТН! Публиката на Слави е най-близо до най-широката представителна извадка българи.

- Ще има ли дебютант "Български възход" в следващия парламент?

- Има известно раздвижване в това поле. След като АБВ е изразило желание да се яви на изборите заедно с "Български възход", там може да се образува една ос, която споделя в по-висока или по-ниска степен общите линии на пропагандата на Руската федерация. Възможно е отново АБВ да се окаже представено в парламента, което ще усили тази до голяма степен проруска ос, която ясно виждаме във "Възраждане" и в БСП.

"Български възход" имат шанс да влязат в парламента - те привличат разочарована периферия на избирателите на БСП, които търсят нещо по-умерено, по-вдъхващо им доверие, но едновременно с това ясно изразяващо симпатии към Русия.

Възможно е да се образува достатъчна маса от избиратели, които да осигурят представителство на подобен съюз. Към тях могат да се присъединят и други от по-малките проруски формации.

- Доколко войната на лидера на БСП с държавния глава ще се отрази на представянето на партията на изборите?

- Ще се отрази зле, тъй като избирателите на БСП симпатизират на Радев. Колкото по-устойчива е тяхната симпатия към президента, толкова повече ще се генерира напрежение срещу ръководството на БСП. След като предизборните листи се редят от тясното ръководство на БСП, част от избирателите на партията или ще предпочетат да не гласуват, или ще потърсят друг вариант от типа на "Български възход" или дори "Възраждане". Струва ми се, че БСП ще се представи зле на тези избори, което ще ускори вътрешнопартийното противопоставяне.

Досега г-жа Нинова изглеждаше непоклатима, но ако резултатът на тия избори на БСП е под двуцифрен, което не е изключено, разочарованието може да активира усилия за промяна в ръководството.

Тъй като засега не виждам никакви сигнали политическите партии да работят за по-висока активност на изборите, се опасявам, че не е изключен най-лошият сценарий - ниска избирателна активност и висок риск да отидем февруари или март отново на парламентарни избори.

БСП ще е големият губещ на 2 октомври заради битката на Нинова с президента

- Доколко реваншистки се държи служебният кабинет? Как поведението на кабинета, назначен от президента, ще се отрази на резултатите от изборите?

- За разлика от първия служебен кабинет миналата година, когато Румен Радев настояваше, че създава модел на партийно сътрудничество на широка надпартийна формула, която следващо редовно правителство да реализира, тук нямаме нищо подобно. Имаме правителство, насочено към овладяване на управлението на държавата. И за да може това да бъде изпълнено, кабинетът на всяка стъпка ще посочва слабостите и грешките на редовното правителство. Това дори не е реваншизъм, а по-скоро амбиция за власт, която в конкретния случай ще се отрази зле на предизборната кампания на ПП.

Сигурно е, че на тези избори Румен Радев няма да фаворизира нито една партия. Напротив, той застава далече от всички партии, с ясно очертан фокус на противопоставяне срещу ръководството на БСП и очевидни сигнали към т.нар. леви хора, към социалистите, че е с тях, но е против ръководството на партията им.

- Каква може да е по-далечната цел на президента?

- Той разчита, според мен, че нови предсрочни избори в труден зимен период ще са много тежък шок за партийната система, което ще му даде възможност да доминира над едно бъдещо управляващо мнозинство от партии, в които БСП, евентуално с ново ръководство, ще има по-голяма тежест. Но имаме очевидно, в пряко противоречие с конституцията, амбиция на президента да окаже влияние върху една политическа партия.

Това не е скандал между двама души, а намеса от страна на държавния глава в политическия процес, в развитието поне на една политическа формация, ако не и на повече.

На тези избори Румен Радев няма да фаворизира нито една партия.

- Доколко има шанс да се оправдаят амбициите на "Възраждане" за високи изборни резултати в сегашната сложна ситуация?

- "Възраждане" няма сериозен конкурент в собственото си поле. Разчита на остро критичен, много ясно изразен вот срещу съществуващите институции, срещу установения обществено-политически ред. Относителният дял на тези избиратели се увеличава. По парадоксален начин нервната реакция на ДБ и на ПП по отношение на "Газпром" и Русия в крайна сметка обслужва "Възраждане".

Несериозно е дискусията за отношенията с Русия, която не провеждаме от 30 години, да е автентична предизборна тема за българския парламент. Но извеждането на тази тема като акцент на предизборната кампания може да се окаже много удобно за "Възраждане".

- Т.е. газовата криза може да се окаже в центъра на кампанията?

- Да. Виждаме, че правителството акцентира върху газовата криза, върху това, че предишното управление не е направило необходимото, за да защити българския национален интерес в договора с "Газпром". Формира се вече втори център, който генерира тази тема като водеща за предизборната кампания.

- Какъв ще е този път най-силният мотив за избирателите - високите цени, войната, битката с корупцията?

- В огромна степен решаваща мотивация за гласуването ще има стандартът на живот. Загубата на доход, обезценяването на парите, нарастващата несигурност за работните места са много сериозни стресове, които ще формират в по-голяма степен решението на гражданите дали да участват в изборите и кого да подкрепят.

При липсата на ясно очертаващо се управляващо мнозинство, при липсата дори на идея какъв тип управление е необходим в момента, за да изведе страната от тази криза, се опасявам, че тези икономически и битови фактори по-скоро ще потиснат избирателната активност.

Със сигурност мантрата за антикорупционно мнозинство няма да проработи, след като се оказа, че досегашното говорене срещу корупцията всъщност е било само говорене.

- Т.е. е доста голяма вероятността от патова ситуация на изборите и нов вот напролет?

- За съжаление - да. Технологично това би могло да бъде февруари-март. Големият въпрос е, че това ще означава продължаване на работата на служебното правителство, управление на парче на кризи, които изискват цялостна стратегия. Щетите по отношение на българското общество ще бъдат много сериозни. 

Да се надяваме, че няма да има нужда от прословутата евроатлантическа коалиция. Ако ясно се очертае една проруска ос в българската политика, най-вероятно тя ще трябва да бъде неутрализирана през подобен тип евроатлантическо мнозинство.

България има нужда от умерено дясноцентристко управление, което внимателно да изведе страната от водовъртежа от кризи, в които се намираме. Не съм оптимист, че ще се случи.

- Докога ще ни управляват служебни кабинети? Доколко рискова е ерозията на партиите?

- Българските граждани трябва да разберат, че ако не участват в политическия процес, той ще става все по-лош. И накрая ще се озовем в позиция някои хора да ни обясняват, че една президентска република е за предпочитане пред парламентарна демокрация.

Опасността е съвсем реална, особено при ясно изразени амбиции от страна на президента да налага дневен ред, да формира държавната политика, което не е негова работа.

Той има пред себе си поне 4 години, в които не е задължен да се съобразява с действията на политическите партии. Той продължава да бъде най-силната политическа фигура в момента и със сигурност ще се възползва от това с всички средства. 

Впрочем в периода 1934-1944 г. имаме пример, при който обществените настроения срещу политическите партии са били използвани по същество за суспендиране на  Търновската конституция. Това е деградирало българската демокрация и е направило българското общество много по-беззащитно срещу съветската агресия, отколкото преди. За съжаление, не се учим от историческия си  опит.

Визитка

Доц. Антоний  Гълъбов е социолог и политолог. Работил в Института по социология към БАН. Преподавател в департамент "Политически науки" на Нов български университет. Член на УС на Международната асоциация за културна политика Ubuquite Culrure(s) в Париж. Основател и член на Българското общество за индивидуална свобода БОИС (2003). Председател на УС на Института за публични политики и партньорство.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук