Трудно ще се постигне съгласие между ГЕРБ и Обединените патриоти за промени в изборното законодателство. Това коментира Димитър Димитров, политолог и експерт по изборно законодателство, пише агенция "Фокус".
Според него не бива да се правят радикални промени в Изборния кодекс, а да се търсят норми и решения, които едновременно предотвратяват миграцията на избиратели към България, но и се дадат повече възможности за гласуване в чужбина електронно и през интернет.

"Вместо да се промени работата на секционните комисии и да се потърсят технически решения за гласуване, се импровизира с много недомислени текстове, които биха лишили от право на глас пребиваващите в чужбина", коментира Димитров.

Според него водещи при преговорите за съставяне на правителство ще са политиката на доходите и социалната сфера. „Убеден съм, имайки предвид състава на излъчените преговарящи, че до съгласие ще се стигне. Това ще бъде съгласие, което на първо време ще бъде отразено на бюджета в края на годината, както и вероятно на следващия бюджет, защото без подобни съгласувания трудно ще се реализират част от заявените намерения или поетите ангажименти от партиите. Не само пенсиите, но и политиката на доходите е широко разбирана. Най-вероятно ще се постигне някакво съгласие. То ще представлява някакъв компромис, като заявените 300 лв. минимална пенсия едва ли ще се случат тази година, но е напълно възможно във времевия хоризонт на споразумението между ГЕРБ и Обединените патриоти някакви близки суми до това число да се постигнат“, каза още той.

Димитър Димитров добави, че по отношение на Постановление 208 за интеграция на бежанците също може да има различния между бъдещите коалиционни партньори, но едва ли ще са толкова сериозни.