Повече от половинана от българските младежи след 25-ата си годишнина все още живеят с родителите си. Това стана ясно от заместник-председателя на НСИ проф. д-р Михаил Кончев по време на изложбата, посветена на младите хора в България, която Националният статистически институт откри на 16 октомври в Галерия на открито пред Народния театър "Иван Вазов" в София.

Инициативата се организира за пета поредна година съвместно със Столична община, като тазгодишното издание е под надслов "Младежите на България в европейското семейство" и е по повод Европейския ден на статистиката - 20 октомври.

Заместник-председателят на НСИ проф. д-р Кончев акцентира още при откриването на изложбата върху сравнителните статистически данни за предизвикателствата пред младите хора – физическа активност, социален  живот, свободно време, образование и други.

Днешните млади са с по-висока степен на образование

 

Спрямо връстниците си от началото на демократичните промени в България днешните млади хора са с по-висока степен на образование, по-късно сключват брак и имат по-малко деца. Работят предимно в сектора на услугите и в стопанските и административни приложни специалности. Те предпочитат да живеят с родителите си, а 14 на сто тях не учат и не работят, заяви още проф. Кончев пред БНР. И поясни:

"95% от младите хора на България от 16 до 19-годишна възраст все още живеят с родителите си, като тази тенденция се запазва както за област София, така за България, а също и в Европейския съюз. Във възрастовия период от 20 до 24 години този процент малко намалява и достига до около 80 на сто, но все още спрямо ЕС се запазва в голяма разлика."

Намалява броят на детската смъртност и сключените бракове

От думите на проф. Кончев стана ясно още, че "детската смъртност в България от 1989 до 2023 година намалява. За този период намалява и броят на сключените бракове, както и раждаемостта сред младите хора и смъртността сред тях.

По данни от преброяванията на населението от 1985 до 2021 година след 2011 година има рязък скок на броя на завършилите висше образование, отчита се намаление на броя на икономически неактивните млади хора.

Във възрастовия диапазон между 16 и 19 години - 95% у нас спрямо 97% в Европейския съюз сърфират в интернет. Виждаме, че в Европейския съюз относителният дял - 64,8 на сто в ЕС, младежите се занимават с игри, тоест (в свободното си време) играят на игри - gaming, докато в България е по-нисък процентът - 48,5%". 

Около 14% от младите нито учат, нито работят

През 2023 година около 14% от младите хора нито учат, нито работят, а в ЕС този дял е 11%. По думите на проф. Кончев за България тенденцията е този дял да намалява.

По данни от 2007 до 2023 година, с които НСИ разполага, броят на младите хора, които рано напускат образователната система, се понижава".

Изложбата, която се организира съвместно със Столична община и е част от дългосрочната програма на Националния статистически институт за повишаване на статистическата грамотност сред младите хора. Провежда се за пета поредна година, като през настоящата 2024-та темата е посветена на младите хора.

На общо 28 авторски пана - на български и на английски език, са представени сравнителни данни за младите хора от 16-29-годишна възраст в София, България и в държавите от Европейския съюз.

На национално ниво, съвместно с общински, областни администрации и териториалните статистически бюра, изложбата на НСИ бе представена във Варна, Велико Търново, Враца, Пловдив, Бургас и Благоевград.

В София експозицията може да бъде разгледана до 30 октомври, като и тази година НСИ отправя предизвикателства към посетителите . Първото е да изпратят селфи от някое от паната на [email protected], за да участват в томбола с награди. Второто е насочено към по-любознателните, които могат да участват във викторината "Сканирай и спечели".