Позор! Брюксел пита София: Защо Лозан Панов крие имущество и доходи?
Панов е резил за правосъдната система на България
При последната визита в София на европейските експерти, между 26 и 28 септември, те са се интересували как се прилагат новите промени в съдебното законодателство, които увеличиха прозрачността на доходите на магистратите. В този контекст е попаднало питането на чиновниците: Каква е причината председателят на Върховния съд, единствен от 25-членния Висш съдебен съвет, да не декларира апартаментите, магазините, гаражите и спестяванията, както неговите, така и на съпругата му? Заради флагрантния пример за потъпкване на закона, Лозан Панов бе даден на Държавна агенция “Национална сигурност” и на данъчните, както е по закон.
Държавните институции следва да направят пълна данъчна ревизия на имотното и финансово състояние на Панов, който притежава множество апартаменти на елитни столични адреси. Брюксел се вълнувал и от хибридната акция по изкарването на председателя на ВКС за жертва на умишленото развъртане на болтовете на гумите на служебния му автомобил. След като се разбра, че шофьорът от НСО на Лозан Панов е бил негов приятел от училище, председателят на ВКС предпочете да се откаже от ползването на услугите на службата.
Освен с позорния акт, че България е единствената държава - член на Европейския съюз, чийто председател на най-висшата съдебна инстанция е обект на данъчна проверка, “заслугите” на Лозан Панов към съдържанието на предстоящия мониторингов доклад се изразяват и в опитите за политизиране на съдебната система. Европейските чиновници дори изразили надежда, че новият състав на Висшия съдебен съвет няма да продължи досегашната политика на Панов и компания – да използват институцията, за да обслужват интересите на подсъдими олигарси и бегълци от правосъдието. Брюксел се надявал на един прагматичен и ангажиран с реалните проблеми на съдебната система Висш съдебен съвет.
Самият доклад на ЕК се очаква в края ноември тази година, което е с три месеца по-рано от предвиденото. Заради Председателството на Съвета на ЕС, което България поема от началото на 2018 година, мониторинговият доклад се очаква освен по-рано, но и да има по-скоро положителен характер, ако се изключат гафовете, сътворени от Панов, досегашен член на ВСС. Тежкото нарушение на Панов, със сигурност, ще има негативни последици. Очаква се Брюксел да удължи мониторинговия механизъм с още поне една година, за да е сигурен, че дори “съдия №1”, пък бил той и Лозан Панов, ще постави себе си под върховенството на закона.
Ивайло КРАЧУНОВ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: