Проф. Александрова: Близо сме до лечение на рака, но коронавирусът...
Много малка част от вирусите биха могли да доведат до раково заболяване, уточни тя
"Много малка част от вирусите биха могли да доведат до раково заболяване - човешкият папиломен вирус, хепатит Б и хепатит Ц, както и още няколко вируса. Далеч не всички хора, инфектирани с тези вируси, се разболяват от рак.
Ако бъдат направени профилактични ваксини срещу тези вируси, рязко намалява рискът от усложнение и ракови заболявания. Ковид-19 няма отношение в случая. Работи се и над терапевтични ваксини за хора, които вече са развили раково заболяване. Идеята е ваксината да помогне на имунната им система да поеме нещата в свои ръце и да се пребори с раковите клетки.
Раковите клетки са уникални манипулатори, които непрекъснато се променят и много добре се приспособяват в човешкия организъм. Оцеляват най-агресивните клетки. Имат много начини, по които бягат от нашата имунна система. Човешкият организъм се бори с враг от променени собствени клетки", допълни още проф. Александрова.
„ДНК не е присъда, много е важно как ще се разчете генетичната информация. Всяка хрема би могла да създаде доста дискомфорт на човек. Впечатли ме публикация в Nature, която открехва вратата за произхода на Омикрон. Разчетени са напълно 7,5 млн. генома, но това е много малка част.
Напълно е възможно някои от мутациите да не са били забелязани. Втората хипотеза е с хората с имунни дефицити. Третата - може това да се е случило в животинския свят. Коронавирусът има къде да се скрие в животинския свят и ще се връща отново и отново. Поставянето на бустерна доза доста помага. Защитата от хоспитализация се качва над 90%“, каза тя.
В САЩ беше засечен подвариант на Омикрон, но според проф. Александрова не трябва да изпадаме в паника, тъй като това е в "длъжностната характеристика" на вируса.
Последвайте ни
6 Коментара: