Проф. д-р Димитър Раев обяснява в Zdrave.to защо маскираната хипертония причинява най-често инфаркти и инсулти
Притежава диплома от Европейското дружество по хипертония, автор и национален координатор на няколко научни проекта за изследване степента на контрола и вида на инициалната терапия на артериалната хипертония и дислипидемията в България. Автор е на редица научни трудове и публикации, в т.ч. и в чуждестранни списания, както и на две рационализации и един патент. Един от първите у нас участници в клинични проучвания, а като главен изследовател има опит в над 120 международни клинични изпитвания. Проф. Раев е член на Американската сърдечна асоциация и на Европейското кардиологично дружество, както и на Нюйоркската академия на науките, европейското и Американското дружество по хипертония.
- Проф. Раев, в какво се изразява състоянието маскирана хипертония?
- Маскираната хипертония е термин, въведен, след като 24-часовото мониториране на кръвното налягане добива популярност. Всъщност маскирана хипертония има тогава, когато при нормално офисно артериално налягане амбулаторното налягане е неконтролирано. Ще обясня за вашите читатели тези непознати за тях термини. За офисно артериално налягане говорим, когато то се измерва в болнична среда, т.е., в лекарския кабинет. Амбулаторното артериално налягане се измерва със специални апарати (холтер монитори) за кръвно налягане за период от 24 часа и представлява усреднената стойност от многото на брой (около 70-80) измервания. В зависимост от съответствието или несъответствието между тези два вида артериално налягане може да се развият четири варианта на артериална хипертония.
Кои са тези варианти и кои хора са най-застрашени от маскираната хипертония четете в интервюто с д-р Раев на най-полезния здравен сайт Zdrave.to
ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА в."ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА
Последвайте ни
0 Коментара: