Проф. Ивайло Търнев огласи страховитите последици от К-19
Всички, тежко прекарали болестта, е добре да бъдат проследени месеци след острата фаза на заболяването, смята той
Времето, което прекарва в болницата докато е с коронавирус, по категоричен начин го убеждава, че трябва да направи всичко възможно това да не се случи отново. Затова се и ваксинира.
По думите му много от пациентите прекарват инфекцията не само без дългосрочни ефекти, но и без да разбират за това.
"Има и такива, които не само го прекарват доста тежко, но имат и дългосрочни ефекти, които могат да бъдат разнообразни - дихателни, кардиологични, неврологични, ендокринни. Заболяването може да удари в различни посоки в зависимост от това какви други заболявания има човек преди болестта", обясни той.
Според него повечето пациенти са в тревожно или депресивно състояние по време на инфекцията.
"Тези, които са в болницата, чувстват по-голяма сигурност, защото специалисти се грижат за тях. Тези, които прекарват болестта вкъщи носят сами отговорността за своето здраве, те са по-тревожни", разкри професорът. И допълни, че за преболедувалите проследяването трябва да продължи.
"С изписването не приключва лечението. Често продължава месец след това. Трябва да се проследяват лабораторни показатели като факторите на кръвосъсирване, както и показатели, свързани с дихателната система, тъй като някои пациенти развиват усложнения след като излязат от болничен контрол.
Не бива да се подценява болестта. Всички, тежко прекарали болестта, е добре да бъдат проследени месеци след острата фаза на заболяването", посочи проф. Търнев.
И уточни, че ако симптомите са се свеждали само до хрема, гърлобол или възпаление на горните дихателни пътища, а това премине за няколко дни, не е необходимо да се правят допълнителни изследвания. При прекарана бронхопневмония или кардиологични, сърдечно-съдови или ендрокринни усложнения обаче трябва да бъде проследен.
Повечето от пациентите изискват интердисциплинарно проследяване - по време на самото преболедуване, това ги кара да се самолекуват и закъсняват с търсенето на специалист. "Когато стигат до консултация с лекар, състоянието им е усложнено", коментира той.
По отношение на когнитивните функции медикът подчерта, че те често са нарушени при COVID. "Много от пациентите смятат, че имат инсулт, а това е мозъчна хипоксия, вследствие на дихателната недостатъчност. Сред първите симптоми са обърканост, паметови нарушения, трудна концентрация. Могат и да се развият впоследствие. Можем да говорим и за мозъчна мъгла, наподобяващо мозъчно стареене, характерно за пациенти след 60 години.
Пациентите с когнитивни нарушения могат остро да се влошат от коронавируса, при някои има подобрение, но при други има и трайно влошаване на когнитивен статус", информира проф. Търнев. И сподели, че хроничната умора също е последствие от вируса.
"Около 70% от пациентите в остър стадий се оплакват от намаление на обонянието заради инфекция на носния епител. Имам позната, която усеща парфюми като неприятни миризми. Това означава, че се инфекцията се е разпространила в зони в мозъка.
Паметовите нарушения, смущенията със съня, депресивността и тревожността могат да се обяснят с психоорганични промени в мозъка", разясни психологът. Главоболието по думите му също може да е пост COVID симптом, намаленият слух също.
Препоръчва се на пациенти с дългосрочни промени в обонянието да бъдат проследени по отношение на паметта и вниманието.
"Хората с автоимунни заболявания препоръчваме да се ваксинират. Първо обаче трябва да се прецени кога да се направи ваксината, ефектът й е по-слаб отколкото при здрав човек. Ако обаче нямат ваксина, тези пациенти могат да имат смъртноносен патогенен ефект", сподели медикът. И заяви, че хората с редки заболявания също трябва да се ваксинират.
"Страничните ефекти не са по-различни от при останалите хора. Нямаме пациенти с тежки усложнения след имунизация, като възникналите при COVID-19", каза той.
Относно диабетиците той бе категоричен - те са рискова група. COVID също може да провокира остър синдром на неврологичното заболяване Синдром на Гилем-Баре - то много често е пост COVID синдром. Стресът и тревожността от заболяването може да покачи кръвната захар, както и употребата на кортикостероиди. А антикоагулантите са средство за лечение и след изписването при преболедуване на вируса.
"85% от редките заболявания са генетично обусловени, по-скоро COVID-19 може да ги усложни, отколкото да ги причини", обясни той.
Той призова към ваксинация, тъй като всяко отлагане може да бъде фатално.
Последвайте ни
3 Коментара: