Граждани протестираха пред Народното събрание срещу ратифицирането на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулска конвенция. С плакати "Не на конвенцията, която руши семействата и детските души" демонстрантите изразиха позицията си.
„Едно от основните неща, които трябва да разясняваме на всички е, че тази конвенция обявява едно - че уж се бори срещу насилието над жените, а на практика тя се бори срещу българския народ, бори се срещу българските деца, бори се срещу нашето бъдеще“, обясни гражданин пред БНР.
 
Протестиращите са категорични, че приемането на документа ще доведе до подриване на християнските и човешките ценности.
 
„Протестирам, защото съм българка - затова нося българския трибагреник. И защото нося символа на вярата - поддържам изцяло Българската православна църква“, заяви недоволна жена.
 
„Тази конвенция цели унищожаването на българския народ. Тя е опасна за бъдещето на България, за нейните деца. Тя формулира понятия за пол, изградени на представата за джендър и социални роли, които отхвърлят традиционното, възприето от всички нас схващане, представа за отношенията между мъжа и жената. Тя не защитава жената, а защитава сексуалния партньор - жената в хомосексуалните отношения“, добави друг.
 
„Какъв референдум, какво обсъждане? Ние вече я обсъдихме, сто пъти я прочетохме и видяхме, че това е изключително голямо зло за българските традиции, за източно-православната ни вяра, за нас като хора, за децата ни.
 
Искаме да защитим нашите деца, защото тези дечица не да се установяват момиче към момиче и момче към момче, а да са наистина истински приятели в училище“, казаха още протестиращите.
 
Противниците на документа защитават тезата, че той ще доведе до въвеждане в българското законодателство на понятия за пол, различен от мъж или жена и ще създаде възможност за узаконяване на еднополовите бракове. Ратифицирането на конвенцията се подкрепя от партия ГЕРБ, а против са Обединените патриоти и БСП. Миналата седмица левицата внесе искане в парламента за свикване на референдум по спорната тема.