Около 30 процента от българите, които са преживели инфаркт, палят отново цигара, което е абсолютно противопоказно. Това показват последните проучвания, информира Дарик един от най-добрите кардиолози у нас проф. Борислав Георгиев, който вече над три десетилетия практикува в Националната кардиологична болница.
 
Защо говорим за над 100-годишни хора, които не са спирали през живота си да пушат и цигареният дим ли носи най-голяма вреда на сърцето, обяснява проф. Георгиев: "Прадядо ми умря на 110 години и пушеше по две кутии цигари на ден. Преди 40 години имаше едни цигари без филтър. Но живееше високо в планината. Имаше друг начин на живот, имаше друг начин на хранене. Донякъде е генетика. Но днес съвременният човек е изложен на влиянието на много рискови фактори - нездравословно хранене, заседнал начин на живот, тютюнопушене, стрес".

"Хипертонията е една от тях, тя се е увеличила пропорционално на стреса в модерното о0бщество. Дали се подмладила или ние по-рано я установяваме - сега има много добри профилактични стратегии. В Америка въведоха т. нар. най-ранна профилактика, което е възпитанието на децата и подрастващите да не получат рисковия фактор. В Америка го няма заради начина на хранене, там са едни специални общества, които консумират много захар, много въглехидрати, много месо, много мазнини. Не искам да казвам колко килокалории е един техен сандвич. Има активно движение на лекарите за намаляване на тази консумация. Там те са дебели, мазни, с висок риск от диабет, ако не са вече с ранна атеросклероза", обяснява проф. Георгиев.

По думите му в България имаме добри постижения в областта на кардиологията във вторичната профилактика: "Тоест ние непрекъснато лансираме тезата, че трябва да се взимат лекарства за понижаване на холестерола, че трябва да се контролира кръвното налягане. Виждаме добри резултати - между 20 и 40% от хората, на които сме препоръчали, спазват препоръките ни. Те са под онези желани прицелни стойности, но пак има 56-60%, които не ги спазват. Това е и средното за Европа".