Може ли кауза на живота ти да ти е една крава?!? Този въпрос ще си зададе всеки човек, отрасъл в големия град, който никога не е е стъпвал във ферма. И веднага ще си отговори, ако се запознае с Милкана Йорданова от смолянското село Смилян. За нея както в Индия кравите са свещени животни. Ала не всички, а само родопската порода, съобщава "Марица".

Милкана се е заела сериозно със защитата на родопската Пепеляшка, както сама нарича тази порода крави, заради драстичното им намаляване в последните години. И спонтанно стана автор на оригинален музей на млекодайното в Смилян. Милкана цял живот се занимава с производство на млечни продукти в мандрата си. За нея родопската крава е най-красивата на света и затова навсякъде в дома , в мандрата , а и в специалната  експозиция присъства това свещено животно. 

"Кравата го е заслужила, защото на нея се крепи цялата родопска същност", казва родопчанката. Тя е подредила колекция от 764 кравички - фигурки и кукли, които събирала през годините. Броят им в експозицията се увеличава, защото приятели, познати и нейни гости от всички континенти знаят за страстта  и постоянно  подаряват нови екземпляри. Още на входа на мандрата  посреща новодошлите издялана от дърво крава в почти естествен размер. 

Първата кравичка в колекцията от фигурки е от Швейцария. Има и животинка, изработена от дърво. Изпратил  я в колет лично посланикът на Швейцария Томас Фелер. Крави за колекцията  подарили и Душана Здравкова, актьорът Мариан Бачев, както и детският кардиолог д-р Стоян Лазаров със съпругата му. Милкана притежава и пълно обзавеждане за маса с образи на крави. С тях са украсени трапезарията, камината, кухнята и мандрата, дори и тоалетната в къщата  е приютила кравешка порцеланова опашка. 

Милкана издаде заедно с унгарката Андреа Генат книжка с вицове за тези симпатични домашни животни. А преди години организира в Смилян конкурс "Мис Крава". На него млекодайните бяха кичени с цветя и ухажвани наистина като в Индия, ала събитието не можа да оцелее. Причината според Милкана е, че намаляват посестримите на Минка - това е името, което най-често носят кравите в Смолянско. И като върл дългогодишен защитник на породата българско родопско говедо фермерката е категорична, че Минка може да бие по всички показатели и хубост световно рекламираната швейцарска крава Милка. 

"Цялото ми семейство е свързано с мандрата в Смилян, и колкото и да е странно, и с Швейцария. Брат ми се е заселил там още от 1981 година, оперен певец е. Още тогава видях как живеят хората в Алпите и замечтах да видя поне подобие на онези условия за живот и бизнес и в Родопите. Съпругът ми Васил е зает с маркетинговата дейност на мандрата ни и пласира готовата продукция. Имаме двама синове, Ивайло е във Варна и още като студент се е занимаваше с дистрибуцията на продуктите ни по морския бряг. Той е завършил стопанско управление, но от мандрата познава цялото производство. Другият ни син Боян е завършил земеделско училище в Швейцария, а след това агрономство в България и също е наясно с целия цикъл на производство", споделя Милкана. 

И за синовете кравите от родопската порода са свещени животни. "В Родопите стопаните се обръщат с най-мили имена към своите крави, говорят им с обич като на хора. Аз не знам другаде на кравата да се гледа като на член от семейството. А родопската кравичка наистина е най-красивата на света. Тя прилича на сърна. С много тънки глезени, с високи крака и малка глава, гримирана в очите, с тесен гръден кош и по-широка откъм вимето. Много е нежна, много е женствена - хубавица. Само да има човек очи да я види. Ала е Пепеляшка пред швейцарската Милка, за съжаление. От една такава наша Минка средно годишно се добива от два и половина до три тона мляко. С него може да се издържа цяла фамилия. Родопчани я обичат, тя е свободно разхождащата им се любимка", казва Милкана. 

Милкана заявява, че докато е жива, ще отстоява запазването на породата на родопската крава, която бе обявена официално през 2013 г. за изчезващ вид. И ще продължи да събира кравички във внушителната си порцеланово, плюшено, керамично, ювелирна колекция.

"За тази наши Минка държавата е похарчила милиони левове, да я създаде със селекция от Българското късорого говедо и "Джерсeй". Уникална е, пригодена за планински условия, с малко относително тегло и с много добра продуктивност, но е напът да не могат да я видят децата, като дойдат в Родопите", кахъри се 62-годишната Милкана.