Вече изцяло е изпълнен подобект „Заустващ колектор за технологични отпадъчни води“, чиято дължина е 945 м. Заустващият колектор ще приема и отвежда пречистени технологични отпадъчни води, дъждовни води от площадката на пречиствателната станция, прелели в аварийна ситуация сурови или пречистени води.

Съоръжението е оразмерено за общо водно количество от 830 л/секунда. Технологичните отпадни води се образуват в процеса на пречистване на водите за питейно-битови нужди при промиване на платната на филтър пресата. Те съдържат органични и неорганични вещества, планктон, микроорганизми, както и продукти от използваните реагенти.

Заустването ще се осъществява в Шуменското езеро, на 500 м източно от площадката на пречиствателната станция.

Технологичната схема на пречиствателната станция за питейни води е разработена така, че да позволява гъвкавост при работа и да може да покрива максимално широк спектър от работни режими:
- Обработка на суровата вода чрез макро- и микросита и филтрация в бързи пясъчни филтри;
- Обработка на суровата вода само чрез макро- и микросита;
- Обработка на суровата вода само чрез филтриране в бързи пясъчни филтри;
- Само дезинфекция на суровата вода;
- Байпасиране на пречиствателната станция за питейни води.

„Изборът на съответната процесна линия се основава на качеството на суровата вода. Всички съоръжения в станцията са предвидени като минимум двусекционни и е осигурена възможност за тяхното байпасиране, с оглед безпрепятствено извършване на сервизни и ремонтни дейности. С изграждането на пречиствателната станция за питейни води ще бъде решен веднъж и завинаги проблема с повишаване на стойностите на показателя „ мътност“ на водата от яз. „Тича“ в периодите на обилни валежи, “, каза Жанета Панайотова, управител на ВиК - Шумен.

Договорът за строежа на пречиствателната станция за питейни води бе подписан на 18.09.2020 г. , а физическото изпълнение на обекта започна с откриване на строителната площадка на 07.10.2020 г. Срокът за завършване на обекта е пролетта на 2021 година и както и досега се работи едновременно по всички подобекти, за да се постигне комплексно изпълнение на цялата станция. За осигуряване на едновременност на изпълнение на подобектите на територията на станцията вече работи трети кулокран.

Станцията е оразмерена в съответствие с всички съвременни изисквания, а капацитетът и от 450 л/сек при нормален режим на работа и 600 л/сек при форсиран режим, позволява напълно задоволяване нуждите на Шумен както за битови, така и за целите на бизнеса. Към станцията е предвидена модерна лаборатория, оборудвана да изпълнява всички нормативно изискващи се тестове на суровата и пречистената вода.