Метеорологичната станция на връх Мусала преустановява работа за неопределено време. Причината е, че след смъртта на шефа на станцията Огнян Филимов има недостиг на добре подготвен за зимните условия квалифициран персонал. Това обясни ръководителят на Департамента „Прогнози и информационно обслужване“ към Националния институт по метеорология и хидрология при БАН проф. Христо Георгиев, цитиран от Труд.
55-годишният Огнян Филимов, който от 20 години работи като метеоролог на Мусала, умира на 20 септември под върха. Той подал необходимите данни и излязъл на разходка в околността. Филимов обаче не се върнал в станцията и неговите колеги подали сигнал на тел. 112. На следващия ден е намерен в подножието на Мусала, откъм страната на Леденото езеро. Предполага се, че се е подхлъзнал и е паднал от високото преди Трионите.

На 30 септември ръководството на БАН взема решение станцията да бъде консервирана. „Ще се спрат наблюденията за няколко месеца през зимата и ще се възобновят през май. Това ще бъде само тази година поради трагични обстоятелства там и трудности“, обясни проф. Георгиев. На станцията работили пет души, но след смъртта на Филимов останали четирима, а малко след това негов колега решил да напусне. До 1 октомври останали само трима специалисти.

„Има нови колеги, които имат нужната квалификация, но ако започнат работа сега, няма да могат да се адаптират към тежките зимни условия. За да не се рискува животът и здравето на хората, беше взето решение да се преустанови дейността на метеорологичната станция на връх Мусала, докато не свърши зимата“, посочи проф. Георгиев.

„Не смятам, че трагичният инцидент с колегата и мой личен приятел Огнян Филимонов, който 20 години работи в станцията, и фактът, че няма подготвени хора, са причината за консервирането на станцията“, заяви метеорологът Красимир Стоев, който работи на станцията на връх Мусала. Според него изтъкнатите от ръководство доводи не са истинските причини за затварянето на станцията. „Няма как да ни обяснят, че сега условията са по-тежки, отколкото през Втората световна война, когато са бомбардирали София“, заяви Стоев.

Станцията е била национална гордост, а сега ще бъде съсипана заради безхаберие, гневят се служителите на станцията.

По непотвърдена информация директорът на Департамента „Прогнози и информационно обслужване“ към БАН проф. д-р Христомир Брънзов, за когото се твърди, че е затворил метеорологичната станция на връх Мусала, има бизнес с автоматични метеостанции.