„Репортери без граници“, „Медиапул“ и пропагандата по комсомолски
Комсомолът може да беше разпуснат преди повече от 30 години, но продължава да живее в сърцата на някои от най-пламенните си активисти. Тъжна, но – за съжаление, реална равносметка.
Ако не вярвате, можете да отворите сайта „Медиапул“ на бившата шефка на пресцентъра на Иван Костов – Стояна Георгиева, която след фиаското на правителството му напусна пиара и се преквалифицира в издател. Но само, за да използва журналистиката, за да разпространява пропагандните принципи на отрочето на Костов – енергийния олигарх и медиен монополист Иво Прокопиев.
Така, на днешния Международен ден на свободата на медиите, Георгиева с разпален комсомолски плам удари в земята останалите десетки издания в страната, чийто конци се дърпат от задкулисието в лицето на Прокопиев и кръга му „Капитал“ и направи показно по пропаганда.
Поводът – най-новото издание на Индекса на „Репортери без граници“ за свободата на медиите по света, в което страната ни от 91-во място през изминалата 2022 г. вече заема 71-ва позиция в класацията.
В статия „България се изкачва с 20 места в класацията за медийна свобода“ Георгиева обвързва започналото от две години насам стремглаво изкачване на страната в индекса с факта, че „депутатът от ДПС Делян Пеевски продаде медиите си“ (общо 6 на брой на фона на стотиците издания у нас) в началото на 2021 г.
На какво точно се базира този зашеметяващ извод не става ясно, тъй като дори в анализа на самите „Репортери без граници“ нито се споменава Пеевски, нито има каквото и да било твърдение, което дори малко да се доближава до този извод. Камо ли до реалните факти. Но това очевидно не може да спре комсомолския жар на „Медиапул“ да твори поръчкова журналистика и с инерцията на кучето на Павлов да пришива името на основния враг на ментора си Прокопиев във всеки материал, свързан с медиите.
Дори и в момент, в който останалите издания под контрола му – непривично за тях, свенливо се придържат към казаното единствено от „Репортери без граници“, избягвайки свободни интерпретации. Вероятно, защото този път дори и от въпросното НПО са били скромни в политическите манипулации.
А какви са фактите? В продължение на години базираното в Париж НПО, призвано уж да бди за интересите и свободата на медиите по света, базираше индекса си в частта за България на внушенията на журналисти, медийни експерти и неправителствени организации, изцяло обвързани с кръга „Капитал“.
Това се дължеше на факта, че до 2021 г. класацията се правеше по порочна методология, при която мястото на страната се определяше изцяло въз основата на анкети, попълвани от едва десетина души – реалност, призната през 2020 г. от президента на „Репортери без граници“ Пиер Аски в единственото негово интервю за българска медия (бел.р. вестник „Монитор“, който тогава беше част именно от медийната група на Делян Пеевски).
При това само част от анкетираните бяха журналисти – или от изданията, официално контролирани от Прокопиев, или от тези, които държи на къса каишка благодарение на свои подставени или приближени лица, както е в случая с „Медиапул“.
Зависимостите на „Репортери без граници“ и олигарха далеч не бяха ограничени до това. Пак до 2021 г., регионалният директор на организацията за Балканите, в това число и за България – Полин Адес-Мевел беше редовен гост на всяко събитие у нас, организирано от кръга „Капитал“.
Включително и на скандалната кръгла маса за свобода на медиите през 2018 г., до която бяха допуснати само представители на приближените до Прокопиев издания, а останалите желаещи да участват в нея бяха прогонени. Брутален пример за цензура и погазване на свободата на медиите, станал пред очите на Адес-Мевел, която го наблюдаваше безучастно и дори не се намеси.
Преди две години обаче, след вълна от критики срещу „Репортери без граници“ за порочната методология, въз основа на която се прави индексът, тя беше сменена и вече се базира не само на анкети сред десетина отбрани лица, а на 5 конкретни параметри. Така, през 2022 г. България се изкачи от 112-то място на 91-во, а тази година вече е 71-ва позиция.
Както отбелязват от самата организация, това обаче не се дължи на подобряване на ситуацията у нас, а на влошаване на тази в останалите държави. И – разбира се – на сменената методология, която дава малко по-безпристрастна картина на ситуацията по света.
Малко, но не достатъчно, защото останалите подобни класации на международни организации като например „Амнести интернешънъл“, ясно показаха, че именно от 2021 г. насам свободата на медиите в България прогресивно се влошава, а автоцензурата и натискът върху редакциите са масова практика.
Тревожен феномен, причината за който лъсна ясно и се дължи на „сляпото петно в българския медиен пейзаж“, както брюкселското издание „Ню Юръп“ характеризира олигарха и медиен монополист Иво Прокопиев.
И – разбира се – на неговите наместници в журналистиката като Стояна Георгиева и „Медиапул“. Все хора, благодарение на които огромна част от българската журналистика от поне десетилетие е окована в отровната хватка на кръга „Капитал“.
Окови, които именно Пеевски искаше да премахне с цяла поредица от законодателни инициативи, чиято цел беше да се внесе прозрачност в медийната собственост и финансирането на изданията в страната. Изменения, заради които се превърна в мишена №1 на пропагандата на кръга "Капитал".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
11 Коментара: