Родители на малки деца от столицата се свързаха с агенция БЛИЦ, за да сигнализират за абсурдна ситуация, която предстои да се случи в центъра на София. Потърпевши ще бъдат стотици малки деца и още толкова граждани, а целта е усвояване на милиони.

Общината е внесла проект за разширяване на Детска градина № 104 „Моят свят“, намираща се на ъгъла на ул. "Екзарх Йосиф" и ул. "Чумерна". Това разказа майка на 4-годишно дете, живуща в района. 

Целта е да се изсече бор и да се построи 3-етажна сграда на единствената тревна площ в района на детската градина. 

По думи на нашата читателка текущата сграда, в която се гледат деца, е една от най-здравите в цяла София, изключително чиста е и няма никакви нередности като мухъл, плесен и пр. 

Освен строеж на нова 3-етажна сграда проектът включва и махане на децата от 1-ия етаж на текущата сграда с цел пълно обновяване на въпросния етаж. "Планът е да се вкарат нови яслени групи. В момента на първия етаж има 120 деца, а идеята е да се вкарат още толкова. Така ще станат общо 240 деца на две пързалки", споделя притеснената майка.

Около детската градина ще има багери и поетапно ще се затварят всички улици в района. 

"От общината твърдят, че нито едно дете няма да бъде изкарано навън, което е още по-смущаващо", споделя жената и добавя, че на въпрос как ще се осигури безопасността на децата при наличието на багери и майстори, получава нелепия отговор, че щели да се вдигнат "някакви мрежи".

Куриозното е, че от общината твърдят, че, ако нещо се случи и има забавяне, ще разпратят децата по приемни градини из цяла София. "При все че навсякъде се твърди, че няма никакви места из градините, как изведнъж ще се намерят места за 120 деца?!", пита гневната майка. 

Оказва се, че за целия този проект ще бъдат усвоени 2.8 милиона лева. Архитекти обаче твърдят, че въпросната сума, предвидена за строежа на 3-етажна постройка, ще стигне за строеж на от 8 до 10 пъти по-голяма сграда.

"Искам да знам защо нашите деца трябва да осигурят място на другите, като това е работа на общината? Ние тук сме приети по всички критерии. Нашите деца няма да спят нормално, няма да ядат нормално, няма да излизат навън.. Отделно по закон трябва на всяко дете да има 2 кв. м. дворно място, което няма как да стане при подобен сценарий", гневи се майката.

Родители от детската градина планират да се свържат с омбудсмана. 

"Това до 1 месец ще се подпише, съответно до 2 месеца влизат багерите, паралелно с края на извънредното положение. Твърди се, че
строежът е бил забавен заради извънредното положение. Ние нямаме против да се строи, но не за сметка на нашите деца", каза още майката.

Прилагаме и доклад, направен от зам.-кметовете на Столична Община доц. Тодор Чобанов, Дончо  Барбалови инж. Ангел Джоргов, според който актуалната предвидена стойност за ремонта и строежа е 2 800 000 лева. 

1633356325603595 (2) by Blitz bg on Scribd



Агенция БЛИЦ се свърза и със Столична община с цел коментар и изразяване на тяхната позиция по случая.

"Проблемът е ясен. Родителите, за чиито деца има места в детските градини - за тях нещата са добре. При тези, за чиито деца няма място обаче, нещата стоят по друг начин", заяви Ваня Максимова, началник отдел "Обществено строителство".

"В центъра на София е много трудно да се осигурят терени. Районната администрация е предприела действия, след като са проучени всички терени на територията на района. Само там има възможност за строеж. Проведена е обществена поръчка - стойността й е вследствие на инженеринг. Включа проектиране, изграждане и всички дейности", добави тя.

От Столична община увериха, че няма как да бъде одобрен проект, ако той не спазва всички нормативни изисквания, действащи уредби и т.н.

"Не може да бъде издадено разрешение за строеж на детска градина, ако не отговаря на наредба 1 - за всяка група да има самостоятелна детска площадка. Не виждам причина да се твърди, че 200 деца ще играят на две пързалки", увери Максимова.

"За Столична община е много трудно да осигуряваме места на децата, които не са приети, и търсим всяка една възможност да бъдат разширени и построени. Току що стартира договорът, има инженеринг, първо трябва да се извърши проектирането и да се види планът за безопасност и здраве", допълни началникът на отдел "Обществено строителство".