Кавказка или дори сирийска следа, резултат от граждански протест, предизвикан от националисти от близката чужбина - много могат да бъдат причините за днешния терористичен акт в Санкт Петербург. Има известни съмнения и за политическа следа. Едва ли е случайно, че атентатът съвпадна с визитата на Путин в Санкт Петербург. В Русия наближават президентските избори, а през последните дни в страната се проведоха протести и арести на опозиционери. Възможно е да се цели ескалация на напрежението и недоволството. Това коментираха в студиото на "Денят на живо" по Канал 3 дипломатът Валентин Радомирски и бившият кореспондент на БНР в Москва Валерий Тодоров.
Санкт Петербург бе подминат от терористичната вълна през 2005 г. На практика това е първият терористичен акт в родния град на Путин. Начинът, по който е направена бомбата, говори за това, че терористите са целили да има максимален брой жертви. Атентатът напомня на тези, изпълнявани от радикални ислямисти, но същевременно е интелигентно построен. Нападателят не е атентатор-самоубиец. Той е оставил взривното вещество и е излязъл от вагона. 

Далновидната реакция на машиниста на влакчето е причината да няма по-голям брой жертви, отчитат експерти по сигурността в Русия. След избухването на взрива, той не е спрял мотрисата в тунела, а продължил до следващата станция. По този начин е успял да предупреди властите, а на хората е спестил паниката, в която биха изпаднали, ако бяха останали в тунела, коментираха гостите в студиото на "Денят на живо".

Във връзка с нападението е предложено да се изострят мерките за сигурност - да се ползват по-модерни софтуери за камерите за наблюдение, както и детектори за взривни устройства и вещества. Каквито и мерки да се вземат обаче те не могат предотвратят подобни неща, смятат експертите.

Нападението може да е свързано и с протеста на младите хора в Русия - ясно е, че има проблеми, има износване на властта, на търпението. Недоволството ще се концентрира до близки фигури до президента Путин, докато не се достигне по индукция и до него, на мнение е Валерий Тодоров . 

"След всеки терористичен акт има политически последствия. Ще последват нови закони и по-строги мерки за сигурност. Така нареченото "затягане на гайките" - чисто технически мерки, за да се избегнат в пъдеще подобни терористични атаки.", коментира дипломатът Валентин Радомирски. По думите му един от известните експерти в Русия е набелязал много точно къде са пробойните на тайните служби в страната.

В Русия спецслужбите се концентрират предимно върху охраната на летища, метрото, публични пространства. Трябва да се засили агентурната работа в местата, където се планират атентатите и се подготвят терористите, казва Алексей Филатов, ветеран от антитерористичното подразделение "Алфа".