25 бона прибира съдийският наблюдател Ичко Лозев след краха на обвиненията срещу него по "захарното дело"! Това решава Софийският апелативен съд, съобщава "България Днес".

Лозев е подпукан с обвинения още през далечната 2012 г. за захарната афера, по която е обвинен и бизнесменът Гриша Ганчев. Според прокуратурата далаверите ставали чрез продажба на захар без фактури. Сочи се, че сделките са извършвани през няколко фирми, включително и дружества, собственост на Ичко Лозев.

През 2015 г. прокуратурата внася обвинителния акт в съда срещу престъпна група за скатаване на над 700 хиляди лева данъци. След 7 години процесът се сгромолясва на пух и прах и десетимата подсъдими са оневинени. След като е оправдан, Ичко Лозев търси правата си за незаконното обвинение и завежда иск срещу прокуратурата за претърпени вреди.

За какво имуществено обезщетение претендира Лозев

Освен за преживените болка и страдание претендира за имуществено обезщетение за разходите си за адвокат, хотел и самолетни билети. Покрай сдобиването с обвинения Лозев продава бизнеса си за 2,5 млн. лв., зарязва всичко и емигрира в Испания със семейството си.

Той се явява на 66 заседания на първа инстанция в закрития вече спецсъд и на 3 заседания пред апелативната инстанция. Тъй като е от Велико Търново, спи в хотели в София, за да не закъснее за заседание. Магистратите се съгласяват, че при разстояние от над 200 км до столицата това е по-разумният вариант. Затова постановяват да му бъдат платени към 1500 лева.

На сметката на държавното обвинение се записват още над 4 бона за самолетни билети от Билбао до София, както и 8 хилядарки за адвокатски хонорар.

Приятели на известния съдийски наблюдател разкриват пред съда, че делото е повлияло негативно на кариерата му в национален и международен мащаб. Според съдия Мария Яначкова няма такива доказателства.

Тя и колегите й смятат, че Лозев е преживял обичайните за всеки човек негативни емоции от привличането му като обвиняем. Макар делото да е продължило дълъг период - 7 г. и 8 месеца, причинените на Лозев вреди са с обичаен характер, коментират магистратите.

За определяне размера на обезщетението те вземат предвид това, че подсъдимият не е имал забрана за напускане на страната и не е задържан под стража с мярка за неотклонение, въпреки че е имал тежки обвинения на сметката си. "Логична и нормална човешка реакция е и обострянето на хронично заболяване на ищеца, което според доказателствата в делото е настъпило еднократно", изтъкват служителите на Темида.

Те не се съгласяват с доводите, че заради обвиненията реномето му в спортните и бизнес средите рухнало. Изтъкват, че повечето медийни публикации са с фокус Гриша Ганчев и на Лозев не му е обърнато толкова внимание. Не са представени доказателства, че приятели и партньори са се отдръпнали от него. Няма и улики, че трудовият му договор като юрисконсулт във фирма е бил прекратен заради разследването.

Как се отразиха обвиненията на бизнеса на подсъдимия

Няма как обвиненията да са се отразили на бизнеса на подсъдимия, защото той успява да продаде фирмата си на много добра цена, изтъкват магистратите. Те са на мнение, че Лозев не се е преместил в Испания заради проблемите си с правосъдието или поне не откриват причинно-следствена връзка.

Затова съобразяват размера на обезщетението с обвиненията срещу Лозев, продължителността на наказателното производство, данните за психическото състояние и негативните последици, претърпени от ищеца в личния и социалния му живот. Определят 25 хил. лв. като подходяща сума.

В последните месеци Ичко Лозев е пратен като съдийски наблюдател на мачове от Бундеслигата и от Лигата на конференциите. В края на м.г. излиза статистика, че Лозев е най-използваният български съдийски наблюдател от УЕФА. За сезона той имал 8 назначения, включително в груповата фаза на Шампионската лига и в евроквалификациите.