Подценяването на условията е основната причина за инцидентите в българските планини, планирането и метеорологичните условия са изключително важни фактори. Това каза пред Радио „Фокус“ Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК).
 
„Мъглата е коварно условие за пребиваващите в планината, обясни той, като уточни, че при наличието й хората лесно губят ориентация. Според него човек лесно може да предвиди навлизането в мъглив участък, използвайки съвременните технологии. Ако туристът попадне
на гръмотевични бури е важно да стои далеч от дървета и да се освободи
от всички метални и електронни изделия“, добави Нешев.
 
Екипировката също трябва да бъде съобразена с времето, уточни той. „Подходът към планината с уважение и с респект е един от най-сигурните гаранти за това, че няма да ни се случи бедствие. Нека да предвидим къде отиваме, с кого отиваме, дали сме достатъчно подготвени за маршрутите. В планината трябва да се излиза с едно наум. Така, както тя е хубава и прекрасна, така и много бързо при промяна на времето може да се случи да изпаднем в тежка ситуация. За целта има много неща, които може да направим, за да си спестим главоболията, едно от тях е приложението на ПСС, с което можем да дадем местоположението си на терена и то с минимално движение и без необходимостта от интернет или
много силен сигнал на мобилните телефони“, каза Нешев.
 
„Да не забравяме и планинската застраховка, както и храненето и добрата хидратация на организма. Не трябва да пропускаме и слънцезащитните кремове, шапки, особено за малките деца това е много важно. Винаги, когато се излиза в планината, трябва да сме подготвени от гледна точка на зареждане на батериите на мобилните телефони“, коментира Емил Нешев.
 
Той каза още, че всяка година все повече хора излизат в планината и се отчита повишаване на травматизма. Следващите седмици се очаква неблагоприятно, динамично време за планинските туристи, предупреди той.