От години продължават протестите на шест села от Родопската яка срещу каменната кариера „Белащица“, която унищожава природата и трови хората. Най-засегнати са пловдивските села Белащица, Цар Калоян, Брани поле, Брестник, Марково, Гълъбово. „Живеем в облаци прах, къщите ни се напукват от постоянните взривове, природата се унищожава, децата ни боледуват“, това са накратко причините, заради които местните са против кариерата.

През последните години се наблюдава увеличение на респираторните заболявания в района вследствие на замърсяванията. По данни на „Екогласност“ дейностите, свързани с добиване на подземни богатства застрашават източниците на питейна вода и грубо увреждат планината. Ландшафтът в тази част от Родопите се унищожава, силно засегнат е връх Калоян, който постоянно се руши и може да изчезне.

Сериозно пострадал от взривовете и работата по кариерата е и манастир "Св. Георги", който е на близо 1000 години и представлява значима културно-историческа ценност.

Хората от шестте пловдивски села настояват кариерата да бъде затворена след изтичане на концесионните договори съответно през 2021 и 2023 г.
Въпреки протестите и сигналите до различни институции, „Холсим“ продължава активно да експлоатира кариерата. Нещо повече, при направена проверка се установява, че дружеството е извършило дейности в терен, за който няма концесия, съобщиха от „Екогласност“.

Заради установеното нарушение, през май тази година Министерството на енергетиката глобява „Холсим“ с 50 000 лева.

Според представители на „Екогласност“ освен на административно наказание, концесионерът подлежи и на наказателна отговорност, тъй като съгласно чл. 240 а от НК извършването на добив на подземни богатства без предоставена концесия е инкриминирано деяние и подлежи на наказателно преследване.

Препоръката към Министерството на енергетиката е да се изготви обстойна оценка на размерите на вредите, нанесени на държавата от страна на „Холсим“. Пред вид факта, че по закон природните ни богатства са изключителна държавна собственост, то добивът им без концесия може да се окачестви като „кражба на държавна собственост“, смятат от „Екогласност“.



За установените нередности са уведомени НАП, ДАНС, МЕ и МОСВ.

Будят недоумение действията или по-скоро бездействията на регионалните структури на МОСВ, каза председателят на ПК "Екогласност" Емил Георгиев пред журналисти. Според него РИОСВ в Пловдив прикрива нередностите на „Холсим“.

„Оставаме с впечатление, че служители на РИОСВ предупреждават холдинга за предстоящите проверки. И по време на проверката работата в кариерата почти замира. Няма движение на тежка техника, а след като проверката приключи, отново тръгват върволици от тежкотоварни камиони. За това заснехме видео, на което ясно се вижда колко активно се работи на кариерата.

Освен това при една от проверките беше установено, че от „Холсим“ не разполагат със собствен водоизточник и за това не правят оросяване на терена. А то задължително трябва да се извършва всеки ден. От холдинга обаче заявиха, че ще им излезе много скъпо, ако се ангажират всеки ден да пренасят вода с цистерни. И тровят селата с тежки облаци прах. Но от РИОСВ Пловдив не реагираха адекватно. Направените от тях предписания бяха изготвени така, че да бъдат лесно оборени в съда.“, каза още Георгиев.

От „Екогласност“ настояват на „Холсим“ да бъде потърсена наказателна отговорност и да се отнеме в полза на държавата на добитите количества подземни богатства и техническите средства, с които е извършен добивът и транспортирането му.