И през новата седмица на този етап имаме сериозен „сблъсък на моделите”, тъй като двата основни - ЕС и GFS - дават корено различни прогнози за развитието на метеорологичната обстановка.

GFS моделът прогнозира малко по-студено време и валежи от сняг, а ЕС моделът е на различно мнение – че остава по-топло и дори с по-малко валежи. 

Ето как завърши текущата седмица (20-26 февруари) , за която прогнозирахме. Ако анализираме текущата обстановка, бихме дали точка  на GFS модела, защото прогнозира зимна обстановка над Балканите и реално имаме такава, но е на 200-300 км северозападно от България. 

Според анализите на синоптиците на Meteo Balkans, през предстоящата седмица времето ще е динамично с чести валежи. Ще има условия и за мъгли в Дунавската равнина. 

Към края й ни очаква разваляне на синоптичната обстановка, което ще бъде причинено от вероятен средиземноморски циклон. Все още е много рано да се прогнозира какви ще са точно валежите – дали ще са от дъжд или от сняг, тъй като това много зависи от траекторията на циклона.

ЕС моделът очаква по-топло време и валежи от дъжд, а GFS дава валежи от сняг в Предбалкана и Западна България.

Времето в понеделник

През нощта срещу понеделник от югозапад облачността постепенно ще се увеличава и на много места над Западна и Централна България ще превали дъжд. По-значителни ще са валежите над Югозападна България, където не са изключели и гръмотевици. 

Ще продължи да духа умерен, а в Източна България - и до силен южен вятър.

Минималните температури ще са между 6°С и 12°С и дори по-високи над районите с южен вятър.

През деня очакваме и преминаването на атмосферно смущение. Облачността ще се задържи значителна и на много места ще превали дъжд. Следобед над Северна България дори са възможни гръмотевици. 

Около обед вятърът в по-голямата част от страната ще се ориентира от северозапад. В Източна България ще продължи да духа умерен  югозападен вятър.

Максималните температури в страната ще се понижат и ще са в широки граници. По-студено ще е над крайните западни райони - до 9-10°С, а доста по-топло в източните – до 17-19 °С. 

Предупреждение за силен вятър

Картата, която виждате, е базирана на регионалния числен модел SPM и показва районите, където ветровете ще са най-силни.

Жълт код – ще духа умерен и силен вятър. Поривите му ще достигат 55-70 км/ч.

Съвети при жълт код: бъдете внимателни за възможни летящи във въздуха предмети, счупени клони и отломки.

Оранжев код -  ще духа силен до бурен вятър. Поривите му ще достигат 70-90 км/ч.

Съвети при оранжев код - бъдете внимателни за възможни по-големи щети като структурни повреди по сгради, изкоренени дървета, счупени клони и летящи предмети. Възможни са и проблеми в електроснабдяването.

Времето в София: През нощта срещу понеделник над столицата ще преобладава променлива облачност. Очакват се и валежи от дъжд. Вятърът ще се ориентира от запад и ще отслабне. 

През деня ще преобладава разкъсана облачност. По-значителна ще е тя следобед и в столицата отново ще превали дъжд. 

Минималните температури ще са между 6°С , а максималните – до 13°С.

Времето в планините: Ще се задържи с променлива облачност и на места над Рило-Родопския масив ще превали слаб сняг. Бъдете внимателни - очакваме силни пориви на вятъра! 

Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 7°, на 2000 метра - около 0°.

Времето по Черноморието: И над тези райони облачността ще е значителна, а следобед се очакват и валежи от дъжд. Ще духа силен южен вятър, като на места поривите му ще надминават 70-90 км в час! Максималните температури ще са 15°-19°С. Вълнението на морето ще бъде 3-5 бала.

Прогноза за фини прахови частици: Не се очакват замърсявания на въздуха.

Времето на Балканите: Времето на полуострова ни ще се задържи почти без промяна. Дъжд очакваме над крайните западни райони, където ще паднат значителни валежи. Силни пориви на вятъра са възможни над Централните Балкани.

Времето във вторник и сряда

Във вторник облачността ще е разкъсана, но около обяд от югозапад тя отново ще се увеличи. До вечерта над цялата страна ще започнат нови валежи от дъжд. Очакваните дъждове над Южна България ще са значителни по количества.Ще духа слаб източен вятър. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 10° и 12°. Сутрините обаче ще си остане хладно с минимални температури между 3° и 9°С. 

В сряда облачността ще се задържи променлива, но валежи не се очакват. 

Времето в четвъртък

Разваляне на времето очакваме от четвъртък, когато денят ще започне с увеличение на облачността от запад, а до края му облаците ще покрият цялата страната. Ще започнат валежи от дъжд, като по-значителни ще са те над западните райони. Вятърът ще се ориентира от изток и температурите ще се понижат.

С падането на дневните стойности в Предбалкана и по високите западни полета валежите ще преминат в сняг. 

Времето в петък и през уикенда

Според GFS времето в петък ще се задържи с променлива облачност, която следобед ще се разкъса. Ще духа слаб югозападен вятър.

Късно вечерта и през нощта срещу събота от запад ще започнат слаби валежи от дъжд. Ще започне и постепенно понижение на температурите и валежите през съботния ден ще се усилят, като по-значителни ще са те над Югозападна България, а в неделя и над Югоизточните райони.

В Предбалкана и планинските райони ще превали и сняг.

Седмичната прогноза е изготвена на базата на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS.

Както неведнъж сме подчертавали, подобни прогнози са несигурни в по-дългосрочен, 7-дневен план, и е възможно да претърпят изменения, затова следете и ежедневните прогнози на MeteoBalkans за най-навременните актуализации.

Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме какви са климатичните условия в страната.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук