Вицепремиерът и финансов министър по времето на Борисов Симеон Дянков е живял в един от апартаментите на боса на "Капитал" Иво Прокопиев на столичната ул. „Доспат“ 60-62. Скандалното разкритие е поместено в книгата на в. "Телеграф".
В поредица от статии Агенция "Монитор" представя резюмета за задкулисието в страната, което фалира КТБ и ограби хората и държавата. Текстовете са от книги, които вече бяха публикувани или предстои да бъдат публикувани от най-тиражния вестник в страната - "Българския Мадоф", "Хищникът от "Капитал" и "Газовия барон". Заради огромния читателски интерес, ви представяме най-любопитните части от книгите, в случая от книгата, разказваща с доказателства как Иво Прокопиев и кръгът на Агнешките главички бръкнаха в джоба на всички ни, а сега се опитват и да лъжат цялото общество посредством Фабриката за фалшиви новини на Хищника от "Капитал".
 
Семейство Прокопиеви са горди собственици и наематели на имоти в четири страни. Освен в България придобивките им включват жилища в австрийската столица Виена, Халкидики, Гърция, и апартамент под наем в баровски квартал в Сингапур. Само че бързо замогналите се провинциалисти си приличат по едно – трябва на всяка цена да се сдобият с имот на централно място. Първият апартамент, който момчето от Разград си купува, е на ул. „Гурко” 74. Жилището е от 141 квадрата. Сделката за апартамента на „Гурко“ е реализирана през ноември 1998 г., когато Прокопиев е само издател на в. „Капитал”. Той брои 34 милиона (неденоминирани) лева за апартамента, чиято данъчна оценка е три пъти по-висока.

По онова време това беше масова практика – сделките се изповядваха на силно занижени цени и така купувачите излизаха чисти пред данъчните. На “Гурко” 74 се води жената на Прокопиев – Галя. Той самият е регистриран на ул. „Малуша” 11 в престижния квартал „Лозенец”. Този имот му отива повече. Масивна триетажна сграда, на всеки етаж по един апартамент от 170 квадрата, сутерен, мазе, котелно помещение плюс дворно място от 560 квадрата. Прокопиев го купува през май 2002 г. от Първа финансова брокерска къща за смешната сума от 20 000 долара.

Курсът на БНБ долар-лев по това време е приблизително 1:2. Голям късмет трябва да е извадил Прокопиев. По това време квадратният метър в „Лозенец“ вървеше по 360 долара. За тия пари там не можеше и гарсониера да се купи, какво остава за цяла къща. Но някои финансови институции си обичат Иво Прокопиев и правят за него неща, които по принцип отказват. Да вземем Уникредит Булбанк например, която е и най-големият кредитор на Прокопиев и неговите фирми. През май 2007 г. банката му отпуска кредит в размер на 420 000 евро срещу ипотека на поредния апартамент в центъра на София – на ул. „Патриарх Евтимий” 22. Като съсобственик - трето задължено лице, е посочена съпругата Галя Прокопиева. Жилището е 186 квадрата и според нотариалния акт Прокопиев е платил за него 420 000 евро. Обикновено банките отпускат кредит за около 70% от стойността на обезпечението, за да се подсигурят и за лихвите. Явно обаче има изключения само за свои хора. Впрочем семейството е заличило ипотеката. По-интересен обаче е друг факт – през 2014 г. Прокопиеви са дали за десетилетие под наем имота не на друг, а на другарчетата си от „Типинг пойнт” Светослав Божилов и Иван Кръстев. Договорът е сключен с финансовата им компания „Венчър екуити България“ и е за сумата от 226 250 лева.

Ще попитате за какво са им на Прокопиеви толкова апартаменти? Винаги могат да потрябват за някой близък приятел. А когато този приятел е вицепремиер и финансов министър като Симеон Дянков, всичко си идва на мястото. Точно в един от апартаментите на Прокопиев на ул. „Доспат“ 60-62 живееше Дянков. И сигурно щеше да си изкара мандата там, ако не се беше разчуло и тогавашният премиер Бойко Борисов не се беше разпоредил вицето да бъде настанен в резиденция „Бояна“. Как се е отплатил Дянков на хазяина Прокопиев, си знаят само те двамата. Всъщност една от най-късметлийските години на Прокопиев по отношение на имотите е 2002 г. Тогава му се сбъдва и друга мечта след тази за жълтите павета - да вдигне къща на първа линия на морето. През април и октомври 2002 г. Прокопиев купува, пак за смешни пари, близо 4 декара в местността Буджака край Созопол, на 10 метра от морския бряг. За смешни пари, защото зоната е защитена и ако си обикновен човек, наследил от дядо си някой и друг декар там, нищо не можеш да построиш. Както добре знаете, всички сме равни пред закона, но някои са по-равни. В случая сред по-равните освен Иво Прокопиев са и някои негови семейни приятели и бизнес партньори като Филип Харманджиев и журналистът от в. „Капитал“ Йовко Николов, по-известен като Йово Николов. Пътеката до Буджака прокарва Харманджиев. Още в края на 2000 г. той купува там 2 дка земеделска земя осма категория за 1000 лв. Две години по-късно същото правят Прокопиев и Николов, за да издигнат там хасиенди, които се оценяват на по няколко милиона евро. Иначе Прокопиев и медиите му са големи защитници на природата. Но само там, където има далавера.

Прокопиев и жена му Галя си имат и нива от 5 дка в землището на с. Варвара в община Царево. И за да редуват морето с планина, са вдигнали къщи в Априлци и в разложкото село Баня. Схемата и тук е същата – купуват евтини ливади, вкарват ги в регулация и започват да строят. Така в с. Баня са вдигнали две еднофамилни къщи, които по незнайно какви причини са продадени. Едната - на „Доспат пропъртис”, чийто собственик по това време е Иво Прокопиев. Другата - на разградската фирма ОТО, която пък е на брат му Александър Прокопиев.
Придобивките на фамилията впрочем вървят правопропорционално на възхода и падението на бизнеса у нас на Прокопиев. Така след периода 2008-2009 г. те секват като пресушена чешма. Дотогава се роят на всевъзможни места. През 2007 г. например Прокопиев се сдобива и с огромен хотел в живописния залив на Йерисос, Халкидики. Сградата обаче си остава неремонтирана и се руши през следващите години, защото енергийният олигарх е прецакан от местни предприемачи. Хотелът, купен от Прокопиев, е някогашно бижу на смесеното българо-гръцко дружество за контролно-заваръчни устройства (КЗУ). Зданието е единствената по-забележителна постройка в района и върви с около 20 декара терен на хълма зад нея. Идеално място за строеж на луксозни вили. В селището се твърди, че местният архитект Янис Полидоракис убедил Прокопиев, че може да използва всички тези дадености, за да направи 5-звезден хотелски комплекс, и то само при „лек ремонт”. Така Прокопиев купува имота буквално през прозореца на лимузината си, твърдят местни жители. Наема австрийска строителна фирма, която да проучи обекта и да разработи план за цялостното развитие на идеята за петзвезден курортен комплекс. Те обаче докладват, че хотелът отвътре е като гробница и трудно може да бъде превърнат в петзвезден. И олигархът се принуждава да пие една студена вода и да замрази проекта си. Междувременно се появяват и публикации, че Прокопиев се е сдобил с така желания хотел, но на друго място в Европа. Според материал на в. „Уикенд“ той е купил огромна сграда в идеалния център на Виена – на Оберевайсгерберщрасе 6 във Втори район, в близост от замъка Хофбург.

Офшорките и инвестициите в строителството вървят ръка за ръка, когато става въпрос за олигарха Иво Прокопиев. Само в едно от дружествата от строителния му бизнес - „Дани консулт“, разградският бос с амбиции да диктува в политиката, за да може отново да се добере до държавната трапеза, е налял 9 млн. евро капитал, превъртян през Кайманите и Малта. И двете места се славят като рай за бизнесмени със спорна репутация и пристан за съмнителни капитали, пише Агенция "Монитор".

Както вече стана ясно, офшорките са любим инструмент на Прокопиев, който той прилага във всяка сфера, до която се е докоснал. В конкретния случай схемата е приложена спрямо една от брънките в строително-инвестиционния му бизнес - фирмата за недвижими имоти „Дани консулт“. Дружеството е създадено през 2006 г. от един от бизнесмените от обкръжението на Прокопиев – Георги Ранчев, като компанията строи в района на Черноморец и Созопол, а впоследствие прави редица проекти и в София. Два месеца след като регистрира „Дани консулт” Ранчев прехвърля всичките си дялове в нея на немеца Ралф Харалд Либ, който пък от своя страна назначава за управител на дружеството Христо Москов. А седмица по-късно – на 24 август 2006 г., Либ сключва договор за заем с регистрираното на Каймановите острови инвестиционно дружество „Грамърси имърджинг маркетс фънд”.

По силата на контракта инвестиционният фонд отпуска 4,25 млн. евро на „Дани консулт”. Кредитът е обезпечен от Либ с част от дяловете му в българската фирма, като за целта сключва на 12 септември 2006 г. договор за залог. От името на „Грамърси имърджинг маркетс фънд” се подписва не друг, а енергийният олигарх Иво Прокопиев, който се явява пълномощник на фонда. С пълномощното, дадено му от директора на фонда Джей Джонстън, той получава и правото да прехвърля на други лица заложените като обезпечение дялове от „Дани консулт”. Така на 21 декември 2006 г. ­ само три дни преди Коледа, когато инвестиционните среди обичайно си дават няколко дни отдих, в „Дани консулт” стават поредните рокади. „Грамърси имърджинг маркетс фънд” продава 400 от дяловете в дружеството на регистрираната в Малта офшорка „Грамърси имърджинг маркетс Малта”. Прехвърлянето се прави от Иво Прокопиев, който се явява пълномощник и на двата фонда и се подписва както за продавача, така и за купувача. Така той реално прехвърля дяловете сам на себе си.

В същия ден „Грамърси имърджинг маркетс фънд” продава останалата част от дяловете си в „Дани консулт” на регистрираното през октомври 2006 г. българско дружество „Аклади имобилиен”. Паралелно и Либ продава част от дяловете си в „Дани консулт” на „Аклади имобилиен”. Останалите пък прехвърля на трета фирма - “Панито бетайлигунгс”, чийто едноличен собственик е към онзи момент. В същия ден регистрираният на Кайманите фонд увеличава и дадения кредит от 4,25 млн. евро на 7 млн. евро, като промяна има и в заемодателя – той вече е „Грамърси имърджинг маркетс Малта”. Далеч не изненадващо промените отново са придвижени с подписите на Иво Прокопиев. Така „Дани консулт” посреща 2007 г. с достатъчно офшорни милиони, за да застроява Черноморието и София. Още повече че през август „Грамърси“ увеличава отново кредита - на 9,13 млн. евро. Любопитен факт е, че според системата за фирмено разузнаване ДАКСИ директорът на двата инвестиционни фонда на „Грамърси” на Кайманите и в Малта Джей Александър Джонстън фигурира в общо 4 регистрирани у нас фирми, все свързани с Прокопиев - „Арко тауърс” АДСИЦ, „Алфа център”, „Софстрой” и „Грийн ейкърс”. Имената на Джонстън вече са заличени от „Софстрой” и „Грийн ейкърс”, но продължават да фигурират в ДАКСИ по партидите на „Арко тауърс” и „Алфа център”. В продължение на една година той е бил шеф на съвета на директорите на „Грийн ейкърс”, което е сред основните акционери в пенсионен фонд „Доверие”.

От „Софстрой“ изскача връзката на Прокопиев с Христо Иванов. Както е известно, преди да стане служебен вицепремиер и правосъден министър в кабинета „Близнашки“, Иванов оглавяваше Българския институт за правни инициативи. Там на директорския пост го замени неговата дясна ръка Биляна Гяурова-Вегертседер. Нейният брат Ангел Гяуров е съдружник в „Софстрой“ с Прокопиев. „Алфа Финанс Холдинг“ държи 50% от акциите. Другият акционер е регистрираното в Малта дружество „Балто-Славик Венчърс Лимитид“, което се представлява от Ангел Гяуров.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!