Правилата трябва да се спазват такива, каквито са. Когато с контрола по спазването им се ангажира вицепремиер или министър, у гражданите се създава впечатлението, че има един луфт, че останалите не си вършат работата. Отново се очаква от най-високите места да се вземат мерки. Това заяви омбудсманът Мая Манолова, коментирайки войната на вицепремиера  Валери Симеонов с шума в курорта Слънчев бряг.
„Би било по-добре, ако накара тези, от които зависи, да си свършат работата. Възниква въпросът: кой контролира контролиращите? Ако общината не си е свършила работата, как можеш да накараш един кмет да го направи?”, каза Манолова в ефира на bTV.

Тя добави, че и при нея са постъпвали жалби от собственици на имоти в курорта срещу тероризиращия ги шум. „Трудно се съчетават интересите на двата типа туристи. Това е предизвикателството”, посочи тя.

Манолова коментира и наглия случай от Созопол, при който оборотно заведение реши да начисли такса „празен стол” на един от посетителите си. Тя бе категорична, че това е безобразие. „Тук отново става дума за правила. Всички контролни органи се насочиха към заведението, а то на свой ред си осигури много лоша реклама. Мисля, че ощетените клиенти бяха овъзмездени по някакъв начин”. 

По отношение на различните стандарти при храните в ЕС и у нас Манолова заяви, че това е недопустимо. „След първоначалните констатации и след първоначалната тревога на Министерството на земеделието, че има двоен стандарт при храните, като че ли министерството даде заден ход. Излезе ново проучване, с което едва ли не се опитаха да ни убедят, че двоен стандарт няма. В средата на септември организирам един форум, защото е изключително важно България да има ясна позиция относно двойните стандарти и българските граждани да са запознати с нея“.
 
За фрапиращите случаи с изоставени деца през последните седмици, Манолова каза: „Това е голям проблем на българското общество. Случаите са само върха на айсберга. Дневно в родилния дом се изоставят по три деца. Статистиката показва, че най-много деца се изоставят по празниците, когато тези майки се чувстват най-безпомощни и изоставени. Като че ли трябва да се засили работата и на социалните и на здравните служби към майки в риск. нормалното е да се работи превантивно“.