"Хората, които имат в момента панелно жилище, не се замислят. В следващите 10 години все още ще има пазар за тях. Той е най-евтиният актив и първото нещо, което може да си купиш, ако имаш наличен капитал".

Това мнение изрази в социалните мрежи Иво Димовски, експерт с богат практически и академичен опит в бизнеса и инвестициите с недвижими имоти.

"С времето обаче, колкото повече хора преминават към други алтернативи, толкова по-малък ще стане пазарът на панелките.

Тогава на тези панелки, които остават, изведнъж просто ще им се загуби цялата стойност. Някой предприемач ще дойде и ще ги изкупи и ще направи огромен блок на тяхно място. Това рано или късно ще стане с тях", допълва Димовски.

Панелки със срок

Позицията относно панелните жилища в България е разностранна. Според специалисти, участвали в строежите им по време на социализма, е съществувала наредба, която е определяла експлоатационен срок на панелните блокове от 70 години.

Срокът на експлоатация им е различен – има такива с 50 годишен и такива със 100 годишен.

Задължително е да се вземат някои предпазни мерки за поддръжката на сградите. Като санирането е една от тях, като не трябва да се прави само външно такова. 

Нужно е и за поддръжката на сграда с изтекъл срок на годност да се прави и подробно вътрешно обследване на нейното състояние. Панелните жилище са едни от най-масовите у нас, а много от тях масово са санирани само външно, а техните ВиК, ел инсталации и асансьори са силно амортизирани.

Минус при покупка

Като минус при покупка на панелен апартамент може да се отбележи, че няма възможност за преустройство. Събарянето на носеща стена, особено на първите етажи, е опасно и нежелателно, и може да доведе до нарушение на целостта на сградата. 

Инж. Георги Кордов, който е експерт по обследване на строителни конструкции, споделя пред телевизия Bloomberg, че едропанелните блокове са надеждни стоманобетонни сгради, които биха могли да функционират с векове.

Според него риск би могъл да възникне от недобрата поддръжка при експлоатацията -  течовете са много опасни, те могат да възникнат на покрива, по фасадите и да стигнат до основите.