Социолог от "Алфа рисърч" развенча голяма заблуда за изборите
Според Геновева Петрова легитимността на вота може да бъде поставена под въпрос не толкова от броя на гласувалите, колкото от това каква част от подадените гласове ще бъде оползотворена
"Избирателната активност ще повлияе на цялостната структура на вота", подчерта Петрова и обясни, че легитимността на парламентарния вот зависи както от ентусиазма и мотивацията на избирателите, така и от фактора "електорално тяло", който също е променлива величина:
"Макар по списъците броят на избирателите да не варира съществено през годините, броят на хората, които реално пребивават в страната и имат право на глас - намалява. Спадът в активността е донякъде обусловен и от този факт".
Според социоложката легитимността на вота може да бъде поставена под въпрос не толкова от броя на гласувалите, колкото от това каква част от подадените гласове ще бъде оползотворена:
"На изборите през 2013-а година около 3,5 млн. души гласуваха, но 4 листи успяха да вкарат кандидатите си в парламента. Т.е. 25% от реално подадените гласове не бяха оползотворени, защото много формации не успяха да прескочат бариерата от 4%".
По думите на Геновева Петрова победителят от изборите трябва или да се опита да формира управление, ако е възможно, или да даде възможност на другите, представени в парламента формации, да опитат това:
"Ако разликата между победителя и останалите формации е достатъчно голяма, те също ще са изправени пред предизвикателството да не успеят".
Тя прогнозира, че 6 или 7 политически формации ще влязат в 45 Народно събрание.
Социоложката не се съгласи с твърдението, че Covid пандемията е съюзник на властта, защото много силно зависи от това как властта реагира на нея и дали по-голямата част от обществото подкрепя или не подкрепя наложените мерки:
"От това, което ние сме получавали като резултати, бих обобщила, че колкото това носи бонуси на управляващите, толкова има и несъгласие с начина, по който се действа".
В предаването "Нещо повече" Геновева Петрова посочи, че има обективни предпоставки за технически грешки в изборните протоколи.
Последвайте ни
1 Коментара: