Статистика: Всяко четвърто дете - с родител в чужбина
Скайп семейства - вече всяко четвърто дете у нас е с поне един родител на работа зад граница. Според експерти тези деца са невидими за държавата, въпреки че често изпадат рано от образователната система, живеят в социална изолация и страдат от липса на авторитети. До този момент нито една институция не е признала новия феномен като проблем, нито го е разпознава като свой, информира Нова тв.
Ивайло Миланов е бивш държавен служител, дългогодишен експерт в работата с деца и семейства. Сега обикаля страната - проучва документи, разговаря със семейства, учители, социални работници и кметове. Последния си анализ завършва преди два месеца по поръчка на Българското училище за политика. Този път резултатът плаши дори него, защото се оказва, че всяко четвърто дете у нас е дете на икономически емигранти.
„В Северозападна България е най-тежко положението, тъй като там при 43,8% от децата поне единият родител работи в чужбина”, каза Миланов.
В незавидната класация Северозападна България е следвана от Югозападна и Североизточна с по 25%. Децата отглеждани по скайп в централния южен и централния северен район на страната са 15%, а югоизтока – 10%. Най-бързо демографски намалява Ловешка област.
Именно в Ловеч обаче е единственият у нас проект, създаван някога с цел ежедневна работа с деца на икономически емигранти. Не по идея на държавата, а по идея на неправителствена организация. Проектът продължил две години. Включили се близо 40 деца между 14 и 16-годишна възраст.
Според експертите децата, които сами са си родители, често са социално и емоционално незрели. Функционалната им неграмотност трябва да се бори спешно чрез работа с тях и техните семейства, осигуряване на достъп до социални услуги, до допълнително образование и извънкласни дейности.
Последвайте ни
0 Коментара: