Често пропускаме факта, че децата са най-чувствителната група потребители. Те се ползват със специална защита – достатъчно е например да посочим, че в Закона за защита на потребителите съществува нарочна забрана за пряко насърчаване на деца или убеждаване на родители и други възрастни да им закупят рекламирана стока, съобщава Димитър Маргаритов, заместник-министър на икономиката.

Наред с това обаче статистиката сочи, че едни от най-често забраняваните опасни продукти са детските играчки, облекла и различни други стоки, свързани с отглеждането и възпитанието на най-малките. Затова трябва да заострим вниманието на родителите – майки и бащи, баби и дядовци: навсякъде около нас е възможно да дебнат опасности, свързани с предлагането на такива продукти.

Случаят със забраната на т.нар. „райски газ“ е много показателен. Само допреди малко повече от месец обществото ни и за съжаление здравните органи не си даваха сметка на каква опасност са изложени децата ни с безконтролната и най-вече законово допустима употреба на диазотния оксид. Явлението беше придобило епидемични размери, при все че медицинските специалисти и България, и в чужбина са категорични, че прекомерната употреба на това вещество води до фатални увреждания на здравето, особено при подрастващите – риск от безплодие, сърдечни и мозъчни проблеми, дори смърт.

Няколкото конкретни случая на постъпили в болница по спешност деца предизвикаха обществената реакция и след като чрез омбудсмана проблемът беше поставен пред Комисията за защита на потребителите (дали това беше най-точният адресат е друг въпрос), видяхме светкавичната реакция на министър Корнелия Нинова: незабавни и масирани проверки, предписания за прекратяване на продажбите и внасяне на проект на закон за забраната на продажба на райски газ на деца. В резултат – видяхме безпрецедентно обединение в парламента и то в последния му работен ден.

И така от началото на месеца тази забрана е в сила и в последните седмици вече виждаме и иззети от пазара количества в размер на хиляди капсули. Наистина трудно можем да дадем по-показателен пример от последните години за бърза и адекватна реакция и решимост в грижата за потребителите.

Този случай би трябвало да постави на вниманието на родителите и изобщо въпросът с опасните стоки и грижата те да не попаднат в ръцете на децата ни. Съветваме ги да не подценяват тези рискове, а също така и да разгледат регистъра на опасните стоки, поддържан на страницата на КЗП в интернет - https://www.kzp.bg/opasni-stoki-v-bulgaria.

Още е лято и трябва да припомним, че порязване, падане и нараняване са основните рискове при най-често купуваните за лятото стоки за деца, сред които са ролери, скейтборди, тротинетки и велосипеди. Ето само някои от основните и задължителни изисквания по отношение на велосипеда: където и да било по детските велосипеди не се допускат никакви устройства за бързо закрепване от типа на държач на бутилка за вода, допълнителни огледала и пр. Също така не могат да бъдат поставяни и устройства за закрепване на краката като каишки, например. Има изисквания и по отношение на кормилото и елементите по него. Например, детските велосипеди трябва да са снабдени с ръкохватки от еластичен материал, който да обира трептенията и да предпазва дланите от натъртвания. Преди да изберете велосипед за своя малчуган, изключително важно е да се уверите и в това, че ръкохватките по никакъв начин не пречат на спирачния механизъм.

Напомняме на родителите, че Законът изисква за всяка потребителска стока да има гаранционна отговорност до две години. Ако се появи дефект, търговецът е длъжен да предприеме действия за отстраняването му при рекламация. Не го ли направи в срок, търпи санкция. Също така, при проявата на някакво несъответствие в първата година от покупката, потребителят не е длъжен да доказва, че то не се дължи на неправилна експлоатация и търговецът поема целия риск от възникналия проблем.

В заключение следва да отбележим, че България е една от най-активните държави от ЕС в борбата с разпространението на опасни стоки в това число и за деца. В публикувания през месец април 2022 г. анализ на Европейската комисия за дейността на системата за ранно оповестяване Safety Gate, страната ни чрез КЗП към министъра на икономиката и индустрията е на първо място по реакции с общо 489, следвана от Франция, Полша и др.  А единствено общите ни  усилия като родители, общественост и институции могат да помогнат да  предпазим децата си от дебнещите ги опасности.