„Българските военнослужещи в момента участват в пет мисии, като най-голямото ни участие е в Косово и в Босна и Херцеговина, но имаме участие и в други страни, включително и в Ирак. 

Дискутираме да се присъединим по някакъв скромен начин към операцията в Червено море и Аденския залив“, това каза в Карлово министърът на отбраната Тодор Тагарев. 

Той припомни, че там България е една от най-пострадалите държави. 

„Капитанът още е на кораба, хутите го държат. Другият български кораб „Руен“ плава под малтийски флаг, е пленен в Сомалия. Там предполагаме, че е отвлечен от ислямски фундаменталисти, по някакъв начин са свързани тези пирати. 

Така, че, въпреки, че не сме морска сила ние имаме пряк интерес и ще търсим по някакъв начин да допринесем към тази операция. Готови сме, може да изпратим щабни офицери. Държим връзка постоянно там, за да следим състоянието на нашите сънародници и да видим дали могат да бъдат освободени. 

Знаете, че помощник-капитанът беше пуснат и един от моряците на „Руен“ също беше пуснат. 

Тези пиратски нападения и отвличания са най-голям проблем за нас и за големите сили – САЩ, Великобритания, Япония и много европейски страни участват в тази операция в Червено море, включително с бойни кораби. 

Доколкото имам информация за пленените моряци, те са в добро състояние“, съобщи още министърът.

Тодор Тагарев коментира парите за армията така: „Задоволителен и бюджетът за българската армия има за догодина. Ние сме доволни, защото и сегашният кабинет продължи по плана 2018 г. за нарастване на разходите и за следващата година планираме малко над 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана. 

В следващите години минимум 2% ще се поддържа, такава е бюджетната рамка. 
Приортитетните проекти за модернизация и за придобиване на нова техника трите големи проекта вече вървят, има договори по тях, изпълняват се и са в различни фази. Последният е в сила от 15 декември тази година, когато направихме първото плащане за машините „Страйкър“, като вероятно една част от тях ще дойдат в поделението в Карлово. 

Освен това сме много близо до сключване на договор за модерни 3D радари, които са изключително важни. Следващите проекти, които са приоритет, това са системи за противовъздушна и противоракетна отбрана, изграждане на инфраструктура, която е необходима за функциониране с нашите съюзници, продължаване на инвестицията в Сухопътни войски, тъй като „Страйкър“-ите не решават всички въпроси, необходими за едни модерни, сухопътни войски. 

Но това ще стане през годините, нито един такъв мащабен проект не може да бъде изпълнен за една година“, обясни военният министър.

Относно ремонта на летището в Граф Игнатиево министърът каза, че дейностите се изпълняват по график, така че когато дойдат самолетите, което е в края на първото тримесечие на 2025 г., всички обекти да бъдат готови и сертифицирани. 

„За дроновете имаме няколко различни проекта, има вече доста дронове в нашата армия. Изпълняват се проекти с дронове и в момента, те са отново за Сухопътни войски. 

За в бъдеще ще инвестираме доста в дронове и в разработване въобще на нови решения. Тази програма за инвестиции, която беше приета от Министерски съвет (МС) и е внесена в Народното събрание (НС) предвижда нарастващ дял на разходите и за научни изследвания и дава възможност ние да може да развием уникален капацитет в определени ниши, което вероятно ще включва и дронове, и изкуствен интелект, и подобни системи“, каза още Тагарев. 

Министърът беше в Карлово, където присъства на възпоменателна церемония по повод 20 години от кървавия атентат в Кербала. Тогава загинаха петима наши военни. 

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ

Оператор: Любомир БАКЪРДЖИЕВ, БЛИЦ
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук