Прагът от 1000 дни в руско-украинската война беше белязан от няколко събития, които увеличиха вероятността от ядрена война.

За първи път Украйна използва западните ракети ATACMS и Storm Shadow, за да порази цели на международно призната територия на Русия.

Кремъл отговори, като разкри актуализирана ядрена доктрина, включваща по-ниски изисквания за използването на ядрени оръжия - и за първи път атакува Украйна с помощта на междуконтинентална балистична ракета (или неин аналог със среден обсег), способна да носи специална бойна глава. 

The Insider обяснява как може да изглежда ядрената война и последствията от нея, както и как и къде да избягате от нея - преди да е станало твърде късно.

Какви видове ядрени оръжия има?

„Ядрени оръжия“ е общ термин за експлозивни устройства, които използват сливането или деленето на атомни ядра за генериране на енергия за взрива.

Оръжията, наричани „ядрени“, използват енергията, генерирана от деленето на тежки ядра, като уран-235 и плутоний-239. Термоядрените оръжия (често наричани "водородна бомба") се основават на сливането на леки ядра - водородните изотопи деутерий и тритий.

Ядрените оръжия имат огромна разрушителна сила, обикновено измервана в килотони и мегатони тротилов еквивалент – тоест в хиляди и милиони метрични тонове експлозиви. За сравнение, руската крилата ракета Х-101, която удари детската болница Охматдит в Киев през юли миналата година, носи бойна глава от само 400 килограма.

Ядреният удар има солидна зона на убийство, обхващаща десетки километри. Ако бъде пусната върху гъсто населен район, ядрена бомба може да отнеме милиони животи и да унищожи безвъзвратно цялата инфраструктура.

Ядреният удар има солидна зона на убийство, обхващаща десетки километри

Ядрените сили притежават междуконтинентални балистични ракети, балистични ракети, изстрелвани от подводници, въздушни ядрени бомби и тактически ядрени бойни глави (доставени от крилати ракети, артилерийски снаряди и авиационни бомби с нисък капацитет).

Стратегическите ядрени сили съчетават три компонента: сухопътен (ракетни сили), военноморски (атомни подводници с балистични ракети) и въздушнодесантни (стратегически бомбардировачи). И трите компонента заедно се наричат ядрена триада.

Кой има ядрени оръжия?

Девет държави в света притежават общо 12 121 ядрени бойни глави, като само 3 804 са разположени.

Всички постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН - Русия, Съединените щати, Китай, Обединеното кралство и Франция - са разположили стратегически ядрени бойни глави. САЩ и Русия притежават 88% от оръжията. Ядрена триада притежават САЩ, Русия и, вероятно, Китай.

Няколко държави някога имаха ядрени арсенали, но се отказаха от тях. Сред тях са Южна Африка от епохата на апартейда (чиито оръжия бяха елиминирани преди демократизацията и прехвърлянето на властта към чернокожото мнозинство в началото на 90-те години), а също Украйна, Беларус и Казахстан (всяка от които получи дял от съветския ядрен арсенал след разпадането на СССР, но след това или унищожи бойните глави, или ги прехвърли в Русия с помощта на международни посредници, предимно САЩ).

За повече информация защо съвременна Украйна не може и няма да възобнови ядрената си програма, вижте „Екзистенциални лъжи. Как Путин измисли ядрена заплаха от Украйна, за да оправдае войната.

Защо светът се нуждае от ядрени оръжия?

След американските ядрени удари над Хирошима и Нагасаки през 1945 г. се смята, че ядрените оръжия са играли възпираща роля в международните отношения, предотвратявайки пряк военен сблъсък между членовете на ядрения клуб и по този начин изключвайки възможността за нова световна война.

В двуполюсния свят от ерата на Студената война концепцията за възпиране определя отношенията между двете суперсили: Съветския съюз и Съединените щати.

Възпирането се основава на понятията за взаимно гарантирано унищожение (MAD) и ядрен паритет: приблизителното равенство на ядрените потенциали и неизбежният отговор в случай на първи удар правят конфликта безсмислен (поне на теория), тъй като и двете страни  крайна сметка биха се унищожили взаимно.

Ядреният паритет като цяло се поддържа днес: Русия и Съединените щати притежават почти еднакъв брой разположени ядрени бойни глави за стратегически носители, въпреки че когато става дума за бойни глави от тактически клас, руските запаси са много по-големи .

Освен това се смята, че архитектурата на съществуващите зони за противовъздушна и противоракетна отбрана в Русия и Съединените щати осигурява достатъчна защита за центровете за вземане на политически решения - и за позициите за изстрелване на ракети с ядрени глави под тяхно командване - да реагират в случай на нападение.

С други думи, в случай на ядрена война и двете страни биха имали достатъчно време и възможности да използват целия си арсенал за ответен удар.

Трябва обаче да се признае, че ядрените оръжия не са направили планетата безопасно място: по време на Студената война конфронтацията между суперсилите прие други форми, с множество локализирани прокси конфликти, избухнали в отдалечени региони. Освен това днес концепцията за възпиране не прави нищо, за да осуети нови заплахи като кибератаки или кампании за дезинформация.

Колко пъти са използвани ядрени оръжия?

Бойното използване на ядрени оръжия, както знаем, се случи само два пъти: на 6 август и 9 август 1945 г., когато американските сили хвърлиха ядрени бомби върху японските градове Хирошима и Нагасаки.

Що се отнася до тестовите експлозии, от 16 юли 1945 г. насам има повече от 2000: 1030 от тях са извършени от САЩ и 715 от Съветския съюз. През 21 век Северна Корея остава единствената страна, която провежда ядрени опити.

Най-мощният термоядрен взрив - 58,6 мегатона - е регистриран по време на теста на АН 602 Цар Бомба през 1961 г. на архипелага Нова Земля. Светкавицата се виждаше на разстояние от 1000 километра, а полученият гъбен облак се издигна на височина от 67,3 километра - видим от 800 километра.

Сеизмичната вълна, причинена от взрива, обиколи земното кълбо три пъти. Сградите в село на остров Диксън, на 780 километра от тестовата площадка, са с издухани прозорци.

Кой може да реши да нанесе ядрен удар и как го прави?

Процедурата за използване на ядрени оръжия варира в различните страни. В Обединеното кралство министър-председателят дава заповед, но ако военните командири не са сигурни дали ще я изпълнят, те могат да се обжалват директно пред главнокомандващия - управляващия монарх.

Във Франция и САЩ съответните правомощия са в ръцете на президентите. В Пакистан и Индия решенията могат да се приемат от специални колективни органи.

В Китай решението за нанасяне на ядрен удар попада в компетенциите на Постоянния комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия. Военнослужещите в командните центрове трябва да получават две отделни заповеди: от Централната военна комисия и от Генералния щаб на страната.

В Русия решението се взема от президента. Според различни доклади, ядрен удар изисква командна верига, която включва пет до седем души, от президента до дежурните оператори в командните центрове.

В процеса участват министърът на отбраната и началникът на Генералния щаб, които също като президента имат „ядрени куфарчета“ с пускови кодове, както и офицери за връзка. Стартирането е възможно само ако са въведени кодове на поне две от трите куфарчета.

Принципите на използване на ядрени оръжия са описани в програмни документи за военно планиране, военни доктрини и стратегии за национална сигурност.

Ядрената доктрина на Русия, официално наричана „Основни принципи на държавната политика на Руската федерация по ядрено възпиране“, беше приета на 19 ноември 2024 г. Тя предвижда пет случая, в които е разрешено използването на ядрено оръжие. Някои от сценариите не включват ядрена атака от вражеска държава.

Това са:

а) получаване на надеждна информация за изстрелване на балистични ракети, атакуващи териториите на Руската федерация и (или) нейните съюзници.

б) използването от врага на ядрени или други видове оръжия за масово унищожение срещу териториите на Руската федерация и (или) нейните съюзници, срещу военни формирования и (или) съоръжения на Руската федерация, разположени извън нейната територия.

в) въздействие на противника върху критични държавни или военни обекти на Руската федерация, чието извеждане от строя би нарушило реакцията на ядрените сили.

г) военна агресия срещу Руската федерация и (или) Република Беларус като членове на съюзната държава с използване на конвенционални оръжия, което създава критична заплаха за техния суверенитет и (или) териториална цялост.

д) получаване на достоверна информация за масирано изстрелване (излитане) на средства за въздушно-космическо нападение (стратегически и тактически самолети, крилати ракети, безпилотни, хиперзвукови и други летателни апарати) и тяхното пресичане на държавната граница на Руската федерация.

Няма надеждни критерии за определяне на „критична заплаха за суверенитета и териториалната цялост“ или „масирано“ изстрелване на вражески ракети или самолети.

Какво прави ядрената война толкова опасна?

Детонацията на ядрена бойна глава предизвиква мощна ударна вълна, светлинно излъчване и директно йонизиращо лъчение.

Освен това е придружено от радиоактивен импулс и мощен електромагнитен импулс, който дезактивира електрониката.

Атака срещу градове с високи сгради би предизвикала опустошителни огнени торнада, които биха изгорили дори стоманобетон и пръст, да не говорим за човешка плът.

Например удар по Москва с термоядрена бойна глава W78 с мощност 350 килотона за междуконтиненталната балистична ракета LGM-30G Minuteman III би имал радиус на удара, граничещ с 14 километра, би убил около 620 000 души и ранил почти 2,5 милиона.

Дълго време най-опасните последици от широкомащабното използване на ядрени оръжия се смятаха за катастрофални климатични ефекти, известни като „ядрен спад“ и „ядрена зима“.

Ще има ли "ядрена зима"?

В началото на 80-те години на миналия век учените стигнаха до заключението , че дори ограничен ядрен конфликт ще освободи достатъчно прах, дим и сажди в атмосферата, за да спре слънчевите лъчи да достигнат земната повърхност за дълго време. Температурите ще паднат и земеделието ще стане невъзможно.

Умерените сценарии говореха за „ядрен спад“: краткосрочен спад на температурата с 2-4 °C. Най-песимистичните прогнозираха нова ледникова епоха с почти неизбежно изчезване на човечеството.

Концепцията за „ядрена зима“ обаче сега е оспорена . Изчисленията на катастрофалното охлаждане не са взели предвид много компенсиращи фактори - от парниковия ефект до намалената способност на покрития със сажди лед да отразява слънчевата светлина.

В допълнение, дори значително охлаждане след хипотетична ядрена война няма да унищожи цялото човечество: част от населението ще оцелее, като в крайна сметка ще засели отново планетата.

Компютърна симулация на последствията от конфликт между Съединените щати и Русия показа, че Москва, Санкт Петербург, Краснодар и Екатеринбург ще се сблъскат с 20-25°C спад на средните летни температури. Зимите в Москва биха станали средно с 10 градуса по-студени, а в Краснодар - с 15 градуса по-студени.

Минималното климатично изискване за селското стопанство - вегетационен период от 50-75 дни - ще остане достъпно само в Краснодарския край. В някои региони количеството на валежите ще намалее между четири и десет пъти. Подобни бедствия ще засегнат цялото Северно полукълбо, което ще доведе до световен глад.

Изтъняването на озоновия слой би изложило земната повърхност на повишени нива на ултравиолетова радиация, което би довело до 40% скок в случаите на рак на кожата. Ефектът ще продължи около 10 години - докато частиците сажди постепенно се утаят.

Къде ще отидат ракетите?

Какви биха били вероятните обекти на интерес в ядрен конфликт между Русия и САЩ? Целите за ядрени оръжия са класифицирани, но в случая на Съединените щати е известно , че оперативните планове предвиждат няколко сценария за атака, които приоритизират целите, както следва: вражеска инфраструктура за оръжия за масово унищожение, военни съоръжения, военно и политическо ръководство и спомагателни военни инфраструктура.

В миналото американците планираха да атакуват икономически и индустриални центрове (карта от 1956 г. с публикувани цели можете да намерите тук ), а Русия, доколкото можем да кажем, все още държи ядрените си оръжия насочени към европейски и северноамерикански градски агломерации.

Компютърните симулации обикновено използват предпоставката за удари по големи градове и икономически центрове.

Наличните симулации на размяна на удари между страните-членки на НАТО и Русия показват , че най-малко 85 милиона души ще бъдат убити или ранени през първите 45 минути.

Колко голяма е заплахата от ядрена война?

Научните и експертни оценки на вероятността от бойно използване на ядрени оръжия дават максимална стойност от 2,21% в годишно изражение. Вероятността от ядрена война с големи жертви или ядрен обмен между САЩ и Русия е още по-малка.

Въпреки това, за дете, родено сега, изчислената вероятност да преживее ядрена катастрофа през живота си е доста висока от чисто статистическа гледна точка - въпреки че учените спорят дали количествените и качествените методи са приложими към проблема за оценка на ефективността на ядреното възпиране. С други думи, тези оценки са много условни и неинформативни.

На 3 януари 2022 г. петте постоянни държави-членки на Съвета за сигурност на ООН, които притежават най-големите ядрени арсенали, излязоха със съвместно изявление:

„Ние заявяваме, че в ядрена война няма да има победители и тя никога не трябва да се води. Като се има предвид, че използването на ядрени оръжия би имало широкообхватни последици, ние потвърждаваме, че тези оръжия - докато съществуват - трябва да служат за отбранителни цели, да възпират агресия и да предотвратяват война.

По-малко от два месеца по-късно руските войски нахлуха в Украйна и след като неговият блицкриг се провали, президентът Владимир Путин започна да изнудва западните съюзници на Киев със заплахата от ядрен удар.

Още през 2020 г. известният часовник на Страшния съд — символично обратно броене преди ядрения апокалипсис — беше преместен на 23:58:20, или 100 секунди до полунощ (стрелките бяха оставени на същата точка през 2021 и 2022 г.).

През 2023 г. стрелката беше преместена на 90 секунди до полунощ, което отразява най-високия риск от глобална катастрофа, откакто американските изследователи от Бюлетина на атомните учени започнаха да броят през 1947 г.

След пълномащабната атака на Русия срещу Украйна, авторите на проекта пуснаха актуализация на своята оценка, в която повториха , че възможната ескалация на конвенционален конфликт в ядрена война представлява голяма заплаха за световния мир и сигурност.

Какво трябва да направите в случай на ядрена експлозия близо до вас?

Най-доброто нещо, разбира се, е да се отдалечите възможно най-далеч от място, където могат да възникнат ядрени експлозии. Най-добрите залагания за намиране на безопасно убежище са Антарктида и Великденският остров в Тихия океан, Южна Америка и Австралия или Исландия и Канада. Русия вероятно ще бъде относително безопасна в отдалечените райони на Сибир.

Ако наблизо се случи експлозия, трябва да се скриете в мазето на бетонна сграда. Вероятно ще имате поне 10 минути, за да стигнете до него, преди да настъпи пълното излагане на ядрени отпадъци. Ще трябва да останете там поне 24 часа, след което да действате по указания на съответните органи. Най-вероятно след 48 часа нивата на радиация в района около вас ще паднат до приемливи нива.

Разбира се, добра идея е да подготвите комплект за първа помощ, набор от основни неща и запас от храна и вода. Списъкът с неща, от които се нуждаете, за да оцелеете през първите няколко часа и дни на ядрен апокалипсис, варира, но най-общо се свежда до следното:

  • Бутилирана вода
  • Храни с дълъг срок на годност
  • Батерии
  • Фенерчета или лампи
  • Радио
  • Основни лекарства
  • Комплект инструменти
  • Къмпинг оборудване
  • Спални чували
  • Предмети за лична хигиена
  • Писалка и хартия

Можете да разширите списъка, за да покриете специфичните си нужди, или да следвате наличните ръководства — но ние искрено се надяваме, че никога няма да ви се наложи да използвате някой от тези елементи, за да преживеете края на света, какъвто го познаваме.