Инвестиционното звено на Световната банка - Международната финансова корпорация (IFC) е новият акционер във веригата болници "Токуда" и "Сити клиник" година след като те бяха закупени с най-голямата сделка в българския здравен сектор от турската Acibadem. Срещу 15 млн. евро IFC става миноритарен акционер с около 15%.

Целта е да се инвестира в болниците, които да успеят да развият и медицински туризъм, както и да се модернизират и разрастват, като средствата първо ще са с фокус България, но средносрочно - в региона.
 

Влизането в болничната група на IFC е първата инвестиция в здравния сектор в България на Международната финансова корпорация, която подпомага частния сектор в развиващите се пазари. IFC има широко портфолио за около 5 млрд. долара от участия в турски частни болници и предприятия. Сега корпорацията подпомага балканската инвазия на Acibadem.

Така в българската болнична група, която миналата година има приходи 160 млн. лв., участието става все по-мултинационално. С най-голям дял от над 50% остава Acibadem, където основният пакет се държи от малайзийски държавен фонд в съдружие и с японската Mitsui и американската Citigroup, но има и пакет на турска фамилия. В обединението "Токуда - Сити клиник" с около 23% от капитала са част от акционерите и мениджърите на "Сити", а сега има трети – IFC
 

При сделката миналия юни "Токуда болница София" със своите над 100 млн. лв. приходи към 2015 г. беше най-голямата частна клиника в България, а "Сити клиник" също бе в топ 10 на най-големите частни болници с приходи 36.7 млн. лв. Стойността на сделката беше 125 млн. евро.

В годината на обединението консолидираната структура, която се управлява от български мениджъри, е увеличила приходите си с над 22 млн. лв. и към края на миналата година те са 159.96 млн. лв. Към края на 2016 г. служителите на групата, която притежава три болници в София - многопрофилната "Токуда", кардиологичната и онкологичната "Сити клиник", кардиологична болница в Бургас и медицински центрове в София и Варна, са общо 2867.
 

За първата година задачите са били най-вече по интеграция - на системи, екипи, мениджъри, както и обмен на специалисти. "Уеднаквявахме услугата за пациентите в "Токуда" и "Сити", обяснява Ангел Ангелов от групата "Градус", който от март е и изпълнителен директор на обединението. Той посочва, че сделката не е предизвикала трус и дори през миналата година пациентите в "Токуда" са се увеличили със 7-8%.

Актуалната задача сега е привличане на медицински туристи и разширение. По първата линия вече има първи стъпки. А крайната цел е да се привлекат чуждестранни пациенти за медицински туризъм и българските болници да станат предпочитана дестинация за лечение на пациенти от Близкия изток, Русия, Европейския съюз и Африка. 

"Целта е в дългосрочен план, през следващите пет години около 20-30% от приходите ни да бъдат от здравен туризъм", обобщава Ангел Ангелов.

Кой е Ангел Ангелов - съосновател и Изпълнителен директор на здравна група Аджибадем Сити Клиник 

Той е мениджър и маркетинг директор с опит в различни бизнес браншове в България вече повече от 10 години. Г-н Ангелов е един от основателите на здравната група Сити Клиник, където е Председател на борда на директорите, а след това на групата Ажибадем Сити Клиник, заемайки длъжността на Вицепредседател на Борда на директорите. Освен позициите си в здравеопазването, той е член на Съвета на директорите на Бисер Олива, водещ производител на растителни хранителни масла в България. Г-н Ангелов е също така Мениджър Маркетинг и продажби в семейната си компания Градус, най-големият производител на птиче месо в България, както и във винената изба Анджелус Естейт. Преди да се занимава активно със семейния бизнес, Ангел Ангелов завършва в Nottingham Trent University в Англия със специалност Business Studies.