Този наш регион става златна мина, бизнесът хвърля шапки
Бизнесът ще може да кандидатства, например, за купуване на енергоспестяващо оборудване, за енергийно обновяване на производствени сгради и за внедряване на автоматични системи за наблюдение на енергопотреблението
Над 6,6 млн. евро се предвиждат за проекти в областта на енергийната ефективност и кръговата икономика за микро-, малки и средни предприятия по предстоящия прием по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция.
Това реши на своето второ заседание, което се състоя в Ямбол, Комитетът за наблюдение на програмата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
"За нас е изключително важно в този ключов момент да подкрепим малкия и среден бизнес за по-плавен "зелен" преход. Подготвили сме опростена процедура с богат избор от дейности, които да се приложат максимално бързо от бизнеса в региона", заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
Тя съпредседателства заседанието на Комитета, на което бяха одобрени и насоки за кандидатите.
Проектите, за които предстои да бъде стартирана процедура, трябва да са в областта на енергийната ефективност, намаляването на парниковите газове и прехода към кръгова и ресурсно-ефективна икономика.
Бизнесът ще може да кандидатства, например, за купуване на енергоспестяващо оборудване, за енергийно обновяване на производствени сгради и за внедряване на автоматични системи за наблюдение на енергопотреблението.
За принос към кръговата икономика приоритет е насърчаването на кръгови производствени процеси чрез дейности, свързани с купуване на технологично оборудване и разработване нови бизнес модели. Максималната субсидия за бенефициент ще е до 200 000 евро.
Срок
Приемът на проектни предложения ще бъде отворен в средата на ноември, след което ще има информационна кампания и форум за търсене на партньори за участие в проектите.
По време на заседанието беше одобрен и списъкът с 27 проектни идеи от Териториалната стратегия, които преминават на следващия етап от кандидатстване с покана да разработят пълни проектни предложения.
Беше отчетен и напредъкът по изпълнението на програмата от периода 2014-2020 г. По нея са изплатени над 26 млн. евро, което е 94 процента от бюджета ѝ.
Зам.-министър Бонева и членовете на комитета посетиха реконструирания градски мост при парка в Ямбол, финансиран с над 223 000 евро по проекта "Ямбол и Одрин - два града на Тунджа" от програмата "България-Турция" 2014-2020 г. В рамките на инвестицията е направен основен ремонт на съоръжението.
Заседанието на Комитета за наблюдение се проведе в сградата на културно-историческия център "Безистена", модернизиран с над 5 млн. лв. по управляваната от МРРБ Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013. Построеният около 1510 г. безистен или покрит пазар е една от най-знаковите сгради в Ямбол.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: