Три щама грип постепенно изместват щама на COVID “Флирт” и ще ни повалят от сега до пролетта, съобщиха пред “Труд news” епидемиолози. В аптеките първите 40 000 ваксини свършиха, очакват се нови доставки.

Завеждащият Националната референтна лаборатория “Грип и ОРЗ” проф. Нели Корсун подчерта, че ще ни атакуват два щама от тип А - “Виктория” и “Тайланд”, а третият - “Австрия” е от тип В.

Това, което се случва, е характерно за сезона - като се започне от октомври, до декември минават вълни на различни респираторни заболявания, заяви главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

Той подчерта, че вирусната вълна, която започна в началото на учебната година, е с водещ причинител COVID, във вариант “Флирт”. В момента заболяемостта е доста висока и се усеща най-вече пред кабинетите на общопрактикуващите лекари и в детските отделения.

Доц. Кунчев обясни, че състоянието на приетите за болнично лечение деца не е тежко, но към тях вниманието е по-голямо. Има малчугани и с бронхити, пневмонии, но няма нищо общо с този COVID от пандемията, подчерта главният държавен здравен инспектор.

Той прогнозира, че коронавирусът и респираторните вируси до месец-два ще бъдат изместени от грипните щамове, но все още не можело да се прогнозира кой ще е водещ - “Виктория” или “Тайланд”, което няма особено значение за пациента.

Очакваме в 90% от случаите към края на януари да са грипни. Обичайно е в този период да говорим за редовната сезонна грипна епидемия.

"Вече са доставени 40 хил. дози ваксини от една фирма, които почти са изчерпани в аптеките. Очаква се втората фирма да направи своята доставка. В момента върви и дистрибуцията към общопрактикуващите лекари, които изпълняват програмата на министерството за безплатната имунизация на хората над 65 год. Имаме достатъчно време от два и половина месеца да се подготвим, имунизираме и да посрещнем епидемията защитени", подчерта доц. Кунчев.

Общопрактикуващи лекари обясниха, че грипните вируси могат да предизвикат сериозни усложнения във всички възрастови групи, включително и при напълно здрави хора. При хората над 65 г. процентът на тежките случаи и смъртността са най-високи.

Основното усложнение при грип е бактериалната пневмония. Първичната вирусна пневмония, т. е. пневмонията, причинена от грипния вирус, е по-рядко срещана, но води до висока смъртност.

Сред другите усложнения на грипа са: отит, синуит, миокардит, енцефалит и менингит, обостряне и влошаване на хронични заболявания като конгестивна сърдечна недостатъчност, хронична обструктивна белодробна болест, астма и захарен диабет.

Вирусните инфекции на горните дихателни пътища, включително грипът, са фактор благоприятстващ възникването на пневмококови инфекции. Възможно е при едно и също лице едновременно да бъдат регистрирани и грип, и пневмококова инфекция.

COVID и есенни вируси пълнят лекарските кабинети във Варна

Пациенти с COVID и есенни вируси пълнят кабинетите на личните лекари във Варна. Учениците най-често идват с хрема, която преминава в кашлица, но тежки случаи няма. В домашни условия, макар и за по-дълъг период, се лекуват и прихваналите COVID.

"Пускаме им бърз тест по здравна каса, някои си купуват и домашни тестове, но има и такива, които си изкарват болестта, без тя да е доказана лабораторно”, каза общопрактикуващият лекар д-р Каролина Златева. Нейни колеги също обясняват, че мнозина предпочитат да се лекуват с подръчни средства, но предупреждават, че това крие сериозен риск от пневмония.

Въпреки че случаи на грип във Варна още няма, в кабинетите има листи със записани за противогрипна ваксина пенсионери. Интересът към нея е голям, даже патологичен, много търсени са и безплатните ваксини срещу пневмококи, осигурените количества свършват бързо, твърдят медици. Според тях, за разлика от хората над 65 г., по-младите пациенти неглижират ваксините против грип. По-малко са и желаещите да се имунизират против COVID.

Нели Корсун, завеждащ Националната референтна лаборатория “Грип и ОРЗ”: За добра защита са необходими поне 3 седмици след имунизацията

“От ноември ще ни атакуват три грипни щама, като два са от тип А - “Виктория” и “Тайланд”, а третият - “Австрия” е от тип В. В клиниката почти няма разлика”, коментира проф. Корсун. Вирусът от тип В се среща предимно при деца и юноши.

Броят на болните постепенно ще се увеличава, а пикът на разпространението е през януари и след това има спад, а грипни вируси продължават да се срещат до април-май, каза тя.

Проф. Корсун припомни, че се препоръчва през октомври да се направи ваксинация против грип, за да има време организмът да изгради имунитет. Тя подчерта, че са необходими поне три седмици след прилагане на ваксината, за да се постигне добра защита.

Завеждащият Националната референтна лаборатория “Грип и ОРЗ” каза, че съставът на ваксините е еднакъв за всички страни в Северното полукълбо и включва два А щама и един В.

“Назалните ваксини се прилагат при деца от 2 г. до 18 г. под формата на спрей за нос. Инактивираните ваксини се прилагат инжекционно при възрастни и деца над 6-месечна възраст в една доза. За деца под 9 години, които никога не са били ваксинирани срещу грип, е необходимо поставяне на две дози от ваксината, с интервал от най-малко 4 седмици между тях”, посочи проф. Корсун.

Доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България: Противогрипните ваксини все още не са в лекарските кабинети

Има засилен интерес към поставянето на противогрипни ваксини в кабинетите на общопрактикуващите лекари. Надявам се той да се повишава, защото, както много пъти сме говорили, ваксините са нещо, което предпазва да не се допусне заболяване или ако се появи, да потече много по-леко, без да доведе до усложнение.

Но за поредна година ваксините все още не са доставени в кабинетите ни. Надявам се, че до средата на октомври ще бъдат разпределени, но това е месец и половина, след като е започнало да тече подходящото за прилагане време, както и е започнала да тече самата кампания за ваксинна профилактика на грипа.

Защото тя тази година е удължена, което е добре. Но колкото по-рано, толкова по-добре. Така че нещото, което би било добре да се направи, е поне средата на септември или най-късно до края му, да бъдат доставени. Кампанията за възрастните хора е до края на март.

Това беше направено така, че да има възможност повече хора да могат да се възползват. Някои биха попитали - януари не е ли късно да се направи?

Не е, защото за нашата страна един пик се наблюдава и края на януари, февруари, така че е удачно. Ваксината е най-силна в първите шест месеца.

Ние правим заявки колко ваксини искаме, но се случва на някой колега да му останат, да не може да употреби всички, пък на друг да не му достигнат. Многократно предлагаме в такива случаи да може да се разменят, защото отиват в коша.

В Пиринско циркулира короновирус, донесен от Гърция през морските ваканции

“Грип няма, още е рано, но основно циркулира Ковид, това съобщиха от РЗИ-Благоевград. Всеки седми в Благоевград подсмърча и тича до джипи и аптеки, масово са прихванали Ковид, който сме си го донесли през август от Гърция по време на морските ваканции.

Кара се по-леко, държи около четири -пет дни максимум, казват от РЗИ-Благоевград. Лекуват се с парацетамоли и витамини, рядко се стига до антибиотици, но има и такива случаи. Има и хора, които предпочитат да се ваксинират срещу Ковид. По 15-20 човека на ден се ваксинират, предимно болни и възрастни хора. Повечето обаче, нямат интерес към ваксините, е констатацията на РЗИ и джипита.

Ръст на респираторните заболявания в Шуменско

Продължава ръстът на острите респираторни заболявания и грип в Шуменско, по данни на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Заболеваемостта е скочила до 55,34 промила през изминалата седмица, при 50 промила за предходната. Ситуацията се потвърждава и от аптекари, които масово продават противогрипни медикаменти и бързи тестове.

Устойчивост има при официално регистрираните случаи на СOVID-19. Десет са новорегистрираните - 4 в Шумен, 3 в град Нови пазар, 2 в Смядово и един в село Кочово.

Иначе, шуменци масово се оплакват от вирус, който те поваля на легло за ден. Той се характеризира с мускулни болки и отпадналост. При прием на противовирусни препарати, симптомите не се развиват и след още ден-два си “като нов човек”.

В Бургас хора с хрема напълниха лабораториите

Лабораториите в Бургас са пълни с хора, които искат да се изследват от ранна сутрин. Причината - кихат, кашлят, боли ги гърлото. Правят си тестове, но след тях, мнозина се самолекуват, без да посещават джипитата.

Друга голяма част чакат да им мине, като пият чайове и парацетамол. Смятат, че са настинали, заради нестабилното време.
“Грипът още не е започнал. Нямам информация да е имало случай на грип, но има COVID”. Това коментираха пред “Труд news” експерти от РЗИ.

От 1 ноември, информацията, която ще получаваме от общопрактикуващите лекари, ще бъде всекидневна, казаха още от РЗИ. Сега е на седмична база данни, обясниха още медиците.

Противогрипни ваксини има свободно в аптеките в Бургас. Те са ангажимент основно на джипитата. Хората си ги купуват, след което ги поставят общопрактикуващите лекари. В РЗИ има работещ имунизационен кабинет, където също могат да се ваксинират.