През последните години учените многократно демонстрираха, че клетките на различни организми могат да бъдат преработени в биологични роботи, което беше значителен пробив в областта на синтетичната биология.

Един от примерите за такива роботи са антроботите, създадени от човешки клетки, които са способни да се самосглобяват в малки структури, наподобяващи косми и да се движат.

По-радикален пример са ксеноботите – биороботи, създадени от клетки на жаби, които вече са умрели. Тези клетки,

въпреки смъртта на организма продължават да изпълняват прости задачи,

а също така са способни да се самовъзпроизвеждат.

Наскоро учените публикуваха материал в списание Physiology, в който разглеждат последиците от превръщането на клетки – както живи, така и мъртви – в машини с нови функции.

Те твърдят, че това показва съществуването на така нареченото „трето състояние“, което не попада в обичайните категории на живот и смърт, отбелязва Калдата.

Разработените биороботи се отличават с това, че са придобили нови функции, което ги прави уникални.

Това явление е коренно различно от обикновените биологични трансформации, като например

превръщането на гъсеницата в пеперуда,

които протичат по предварително определен план. Дори раковите клетки, макар и агресивни не проявяват нови функции.

Примерът с антроботите показва как човешките белодробни клетки, използвани за създаването им, са в състояние сами да възстановят увредени нервни клетки, като се придвижват до тях с помощта на подобни на косъмчета проекции.

Тези биороботи не са били специално програмирани да правят това – те са го направили сами.

Ксеноботите, създадени от клетки на жаби също са придобили способността да се движат с помощта на реснички, въпреки че в оригиналните клетки тези структури са били използвани за придвижване на слуз, а не на самите клетки.

Освен това ксеноботите могат да се самолекуват, което също е уникална характеристика.

Изследователите отбелязват, че тези открития оспорват схващането, че клетките и организмите могат да еволюират само по предварително определен път.

Третото условие предполага, че смъртта на даден организъм може да играе важна роля в начина, по който животът се трансформира с течение на времето.

Въпреки, че тези биороботи живеят не повече от 60 дни и

безопасно се разграждат след смъртта,

за учените все още не е ясно как те са в състояние да функционират толкова дълго след смъртта на оригиналния организъм. Остават и въпроси за това докъде могат да стигнат в развитието на нови функции след смъртта.

Независимо от това, потенциалът на тези изследвания в медицината е огромен. Например, антроботите, създадени от собствените клетки на пациента могат да се използват за възстановяване на увредени клетки, за доставяне на лекарства или за борба с ракови тумори.