Не е чудно, ако не знаете кой е Борис Милчев. В скромната му кариера има много повече неща, които дори той самият би искал да скрие, отколкото такива, с които да се гордее. Но публичната памет не е толкова къса, колкото му се иска на него и на всички, за които популизмът е основен механизъм, зад който да прикриват уж „честните“ си каузи. Да видим какво можем да открием в биографията му и да се запитаме накрая – защо изобщо човек като него получава медийно внимание?!

Борис Милчев е на общинска и държавна хранилка от 1993 г. Като част от преразпределението в процеса на приватизация на голяма част от терените и туристическите комплекси на българското Черноморие, успява да придобие имот на границата на плажна ивица на цената на… гарсониера. Това се случва чрез схема с областния управител Добрин Митев, който в последствие е осъден за злоупотреби, но юристът Борис Милчев някак си успява да се спаси от закона.

Каква е схемата?

Борис Милчев придобива имот на 3 етажа от Строителни войски, находящ се непосредствено на морския бряг и част от укрепващо брега съоръжение в курортен комплекс „Свети Свети Константин и Елена“ на цената на… гарсониера. Парцелът, който той придобива е на обща площ 2 963,00 кв.м, а сумата, за която се сдобива с него е 109 654,68 лв., пишат медиите тогава.

Въпреки че Иван Костов го уволнява заради „скандално поведение, свързано с приватизация на един обект“, влизането му в кръга на зарадваните от приватизационните схеми  с имоти вече е факт. Следват още много такива задкулисни игри, главен герой в които е Борис Милчев.
 
ПРИДОБИВА 40 ИМОТА ДОКАТО РАБОТИ В СТОЛИЧНА ОБЩИНА
 
След като е уволнен от МРРБ през 2004 г., Милчев е назначен в столичната администрация. Без особено въображение в схемите, чрез фирмите му „Невон“ АД и „Невон консулт“ ООД осъществяват строително предприемачество, строителен надзор и най-важното – консултантски услуги в областта на строителното право, които лично той осъществява, независимо от заемания пост в общината, четем в медиите. Постовете му дават достъп до инвеститори, които имат затруднения в осъществяването на проектите си. След като ги открие и проучи, той се свързва с тях и предлага услугите си да „помогне“ в качеството си на длъжностно лице.
Следва дълъг списък с някои от имотите, до които се докопва Борис Милчев, докато е на общинска хранилка. Докато е началник в Столична община фирмата на Борис Милчев Невон АД придобива над 40 имота. Закупена е и земя в кв. „Младост 1”, върху която Невон АД построява 6-етажна сграда, в която и днес живее Милчев.

Пак в Младост на бул. „Андрей Сахаров“ № 20А фирмата се сдобива с магазин и кафе-сладкарница, с площ от 650 кв.м, с 8680 кв. м в с. Иваняне, 2538 кв.м в Обеля, както и 870 кв.м. офисни площи в „Младост 1”, 1761 кв.м в Парк Въртопо, 600 кв.м в с. Герман и др. Заедно с Таня Дикова, съпруга на брата на арх. Петър Диков, главен архитект на София до 2015 г., фирмата му притежава над 17 дка в района на Княжево.

През 2008 г. придобива луксозен апартамент над 150 кв.м. в р-н Изгрев, Дианабад от голям столичен инвеститор.  Придобива като физическо лице и апартамент в центъра на ул. Искър, ателие в кв. Изток и др. Семейната му фирма придобива и над 235 дка земя в района на Белоградчик, включително и много друга недвижима собственост. Списъкът е безкраен!
Една от фирмите на Борис Милчев, АСЕТТЕРА ООД за една година е успяла да закупи огромно количество реституирана и общинска земя в района на Панчарево - около 240 дка. земя, за която са заменили 11 маломерни апартамента в кварталите Люлин, Надежда, Обеля и Младост. Цената на земята е излязла около 22 евро/кв.м. Замяната е завършена на 21 юни 2007 година. Няколко дни след това, заедно с „Ню ленд дивелопмент“ АД те внасят документи в ДАГ за изработка на ПУП за 400 дка земя в района на с. Лозен, р-н Панчерево.
Интересно защо прокуратурата все още не се е самосезирала и проверила откъде този администратор, част от градската управа, е придобил толкова свободни капитали, които да инвестира в такова огромно количество недвижима собственост?!
 
Административни пречки
 
Доста хора са пропищели и дори изнесли бизнеса си от България заради  административния произвол, с който вече се прочухме в цяла Европа. Но ще споменем само един от примерите, в които Борис Милчев отново е главно действащо лице. Става въпрос за свързването на софийското метро с лифта, ИКЕА и Ринг Мол. Покрай този проект, Борис Милчев е предложил услугите си като консултант на инвеститора на Ринг Мол с обещанието да съдейства за осъществяването на проекта така, че метрото да стигне до мола.  След като е взел парите от инвеститора, обаче, същият Борис Милчев изготвил „юридическо“ становище срещу изграждането на тази линия на софийското метро, свързваща града с Витоша. Мотивите му са диаметрално противоположни на всичко, което е говорил, писал и участвал през годините, се посочва в медийни публикации.

Това поведение на Милчев не учудва никой, но е изненада за един от най-големите инвеститори в България - фирмата инвеститор на Ринг Мол, която просто разбира, че е изиграна от Борис Милчев. Инвеститорите изпращат нотариална покана до Милчев за неизпълнение на поетите ангажименти, подават сигнали и жалби, информацията стига дори до следствените органи и… нищо! Не само, че нищо не му се случва, но и вече е общински съветник в СОС от „Демократична България“.

ПОЛИТИЧЕСКИ ИГРИ
Говори се, че Борис Милчев е топлата връзка между „Демократична България“ и Мая Манолова като консултира и двата политически проекта.

Какъв е основният му инструмент?

Това е така нареченото „правно становище“, което той скалъпва, когато някой има нужда от измислен аргумент. Ако видите „правно становище от Борис Милчев“ – първото нещо, което трябва да направите е да се усъмните във всяка дума и запетайка в него. А следващото – да се допитате до преподаватели по право, до авторитети в областта.